Türkiye’deki 150 Bin Asansör Güvenli Değil

Türkiye’deki 150 Bin Asansör Güvenli Değil

Türkiye’deki 150 Bin Asansör Güvenli Değil
banner471
Türkiye’deki 430 bin asansörün üçte birinin güvenli olmadığı tespit edildi.
Thyssen Krupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesinin sektör adına büyük bir gelişme olduğunu belirtti. Şarlı, yönetmeliğin kazalarının azaltılmasında önemli rol oynayacağına dikkat çekerek, asansörlerin periyodik kontroller sonucu renkli etiketlerle sınıflandırılacağını söyledi. Turgay Şarlı, yönetmelikle birlikte asansör bakımlarına ilişkin bina yetkililerine önemli sorumluluklar getirildiğini de ifade etti.
"1 AY İÇİNDE GÜVENLİ HALE GETİRİLMELİ"
banner521
Periyodik kontrol sonuçlarına bağlı olarak, dört farklı renkteki etiketten birinin asansöre iliştirildiğini söyleyen Şarlı, “Yeşil kusursuz, mavi hafif kusurlu, sarı kusurlu ve kırmızı güvensiz asansör şeklinde değerlendiriliyor. Türkiye’deki 200 bini lisanssız 430 bin asansörün üçte birinin kırmızı etikete sahip olması, güvenliğe ilişkin önemli soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Yönetmelik, bina sorumlularının güvensiz olarak tanımlanan bu asansörlerin kullanılmasına izin veremeyeceğini ve bir ay içinde güvenli hale getirilmesinin zorunlu olduğunu belirtiyor” diye konuştu.
Avrupa’da asansör güvenliği konusunda önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Turgay Şarlı, “Ülkemizde yeni yönetmelikle yıllık olarak belirlenen bakım periyodu, bazı Avrupa ülkelerinde aylık olarak bile yapılabiliyor. Bakımların düzenli gerçekleşecek olması üreticiler açısından da kontrolü kolaylaştıracak. Yeni yönetmeliği sektörümüzü daha ileri taşıyacak önemli bir hamle olarak değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.
Şarlı, bina sorumlularının 4 adımda asansör güvenliği testi yapabileceklerini kaydetti. Şarlı, "Kapı açıkken, fotoselin çalışıp çalışmadığını elinizle test edin.Basınç kontağını test edin. Bunun için kapı kapanırken, ayak ucunuzla kapının kapanmasını hafifçe engelleyip, tekrar açılıp açılmadığını kontrol edin.Sesli iletişim için interkom ve alarm sistemini kabin içinde kontrol edin. Kabin içindeyken, kapıyı açmaya çalışarak açılıp açılmadığını test edin. Eğer açılıyorsa asansörün durması gerekir" ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER