Türk Ve Rum Örgütlerden 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Etkinlik

Türk Ve Rum Örgütlerden 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Etkinlik

Türk Ve Rum Örgütlerden 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Etkinlik
banner526
banner471
Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum örgütler tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenecek ortak etkinliklerde, Türk ve Yunanlı sanatçılar Zülfü Livaneli ile Maria Faranduri sahne alacak.
Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum örgütler, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ortak etkinlik düzenleyecek. Bu yılki etkinlikler kapsamında 18 Eylül’de Türk ve Yunanlı sanatçılar Zülfü Livaneli ile Maria Faranduri sahne alacak. Etkinliklerle ilgili bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Lefkoşa’da Ara Bölge’de bulunan Dayanışma Evi’nde yer alan basın toplantısı yapıldı. Hazırlanan ortak metnin Türkçesi KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, Rumcası ise PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis tarafından okundu. 1 Eylül Salı akşamı PEO, Dev-İş, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, BES, Türk-Sen ile İki Toplumlu Barış İnisiyatifi tarafından organize edilen etkinlik için Kıbrıslı Türk örgütler Kuğulu Park’ta toplanacak ve Dayanışma Evi’ne doğru yürüyüşe geçecek. Basın toplantısında tüm halka düzenlenecek etkinliklere katılma çağrısı da yapıldı.
banner521
LİVANELİ-FARANDURİ KONSERİ 18 EYLÜL’DE ÇETİNKAYA SAHASI’NDA
Bu yılki etkinlikler kapsamında Zülfü Livaneli ile Yunanlı Şarkıcı Maria Faranduri sahne alacak. Konser 18 Eylül Cuma akşamı ara bölgede bulunan Çetinkaya Sahası’nda yer alacak.
Öte yandan ortak açıklamada Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik aciliyet vurgulandı ve örgütlerin BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğini, tek vatandaşlığının ve tek uluslararası kimliğin olacağı, iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne yönelik çabalara bağlı olduğu kaydedildi. Adil bir çözüme olabildiğince kısa sürede ulaşmak için iki lideri bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılmış olan noktalar temelinde iyi niyetle çalışmaya davet eden örgütler, ortak açıklamada “İki toplumun ilerici güçlerinin ortak eylemi ve dayanışması kin ve düşmanlığa karşı güçlü bir direniş olup, şovenizmin, ırkçılığın ve neofaşizmin geliştirilmesinin önüne set çekmektedir” ifadelerine yer verdi.
YORUM EKLE
banner525
SIRADAKİ HABER