Soma Anneleri Dizlerini Dövdü Çocuklar Ağladı

Soma Anneleri Dizlerini Dövdü Çocuklar Ağladı

Soma Anneleri Dizlerini Dövdü Çocuklar Ağladı
banner471
Soma maden faciasına yönelik yürütülen davada sanık avukatların sabotaj ihtimali ve delil yetersizliği üzerinde durması üzerine maden şehidi anneler koltuklara, dizlerine vurarak dövündü, yetim kalan küçücük çocuklar gözyaşlarına boğuldu.
Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü duruşmanın dokuzuncu oturumunda üçüncü duruşmanın son günü yazılı talepler alınarak başladı. Geçen dönem alınan ara kararların okunmasının ardından da müşteki ve sanık avukatlarının taleplerine geçildi. Avukatların taleplerinin ardından, cumhuriyet savcısı mütalaasını sundu.
Müşteki avukatları sanıkların tutukluluk hallerinin devamını isterken, tutuksuz yargılanan sanıkların da tutuklanmasını talep etti. Avukatlar olayın ardından işletme yöneticilerinin düzenlediği basın toplantısında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın ‘Görevimden çekilmem, patron olmadığım anlamına gelmez’ sözlerini eleştirerek, Gürkan hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Ayrıca delil güvenliğinin sağlanması açısından halen Soma Kömür İşletmeleri’nde çalışan ve kaza anında ocağa gidebilen tutuksuz sanıkların tutuklanmasını ya da bu kişilerin adli kontrol hükümleri uygulanarak ocağa yaklaştırılmamasını talep etti.
Soruşturma dosyasının dava ile birleştirilmesini de isteyen müşteki avukatları olaydan sorumlu olan bütün mühendis ve teknikerlerin tutuklanmasını, DİSK’in de davaya müdahil olarak katılmasını, Türkiye Kömür İşletmeleri ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün maden ocağının faaliyet raporları ile birlikte ocağa ilişkin bazı belgeleri vermesini istedi.
SANIKLAR TAHLİYESİNİ İSTEDİ
Müşteki avukatlarının talebinin ardından Cumhuriyet Savcısı Koray Keskin mütalaasını verdi. Keskin, sanıkların tutukluluk halinin devamını, tutuksuz sanıkların adli kontrollerinin yeterli olması sebebiyle tutuksuz yargılanmalarının sürmesini, DİSK ve sendikaların katılımının ise suçtan zarar görme dışında kaldığı gerekçesiyle uygun olmadığını dile getirdi.
Müşteki avukatların taleplerinin alınmasının ardından sanıkların görüşü alındı. Tutuksuz sanıklar takdiri mahkemeye bırakırken, tutuklu sanıklar tahliyelerini istedi.
banner521
KREDİ ÖDEMELERİ BİR SENE ERTELENDİ
Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan da kredi borçlarına dair ödemelerin bir sene ertelendiğini, bankalarla konsorsiyum imzalandığını ve ailelere tazminat ödemelerinin taksitlendirme yapılarak başladığını ifade etti.
Soma Kömür İşletmeleri İşletme Müdürü Akın Çelik ise bilirkişi raporlarını eleştirerek, raporun gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.
Sanıkların tutuksuzluk talebine aileler “Yazıklar olsun size. İnşallah siz de geberirsiniz, sizin de çocuklarınız baba arar. Biz hayattan çıkmışız zaten bir de siz çıkın utanmazlar” diye tepki gösterdi.
SABOTAJ SÖZLERİ MAHKEMEYİ KARIŞTIRDI
Tutuklu sanıkların ardından sanık avukatları söz alarak, bilirkişi raporlarını eleştirdi, tutuklu sanıkların tutuksuz yargılanmalarını istedi. Olayla ilgili delil yetersizliği olduğunu söyleyen İşletme Müdürü Akın Çelik’in Avukatı Yusuf Koçyiğit’in yaşanan facianın ‘sabotaj’ olabilme ihtimalini belirtmesi ile de mahkeme salonu bir anda karıştı. Aileleri ve müşteki avukatlarını ayağa kaldıran sabotaj sözleri üzerine, Koçyiğit müşteki avukatlarına yönelik ‘Neden bu kadar tepki gösteriyorsunuz anlamıyorum’ dedi. Aileler bu sözlerin ardından isyan etti, anneler ise dizlerini dövmeye başladı. Kimi maden şehidi anneler koltukları yumruklayıp ellerini sıkarak acılarını dindirmeye çalışırken, babalarını kaybeden çocuklar gözyaşlarına boğuldu. Mahkeme Başkanı’nın yatıştırma çabaları yetersiz kalınca müşteki avukatları aileleri teselli ederek dışarı çıkmalarına yardımcı oldu.
ANNELER DÖVÜNDÜ, ÇOCUKLAR AĞLADI
Bir maden şehidi annesi dövünerek “Mezarlığa baksınlar deliller orada. Delil, delil, delil. Allah’tan korkun” diyerek gözyaşlarını tutamadı. Bir başka maden şehidi annesi de küçücük oğlunu elinden tutup sanık avukatların yanına götürerek ‘İşte delil burada’ dedi. Sanıkların tahliye edilme gibi bir durum olamayacağını ifade eden tek çocuğu ile bir başına kalan madenci yakını da ‘Eğer bir kişi çıksın buradan, mahkemenin orta yerinde kendimi asar, öldürürüm’ diyerek sanıklara tepki gösterdi. Madenci yakınları salonu ‘Katillere meydanı boş bırakıyoruz’ diyerek terk etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER