Odunpazarı Belediyesi Metristepe’de

Odunpazarı Belediyesi Metristepe’de

Odunpazarı Belediyesi Metristepe’de
banner471
“Direniş, Diriliş, Kurtuluş Metristepe’den Kocatepe’ye yürüyüş” programı Cumhuriyet sevdalılarının katılımıyla devam ediyor.
Büyük Halk Yürüyüş programının ilk günü tamamlandı. Yürüyüş programı kapsamında “Direniş-Diriliş-Kurtuluş Metristepe’den, Kocatepe’ye yürüyüş” ekibi Odunpazarı Belediyesi’nden İnönü’ye hareket etti. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, İnönü’deki yürüyüş öncesinde İnönü Kaymakamı Enver Özderin ve İnönü Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kepez’i ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyaretin ardından Başkan Kurt ve yürüyüş ekibi, İnönü Karargâh Müzesi ardından Akpınar Şehitlik Anıtı’nı ziyaret etti. Diğer şehitliklerin gezilmesinin ardından ekip 8 kilometrelik bir yolun ardından Metristepe’ye vardı.
banner521
KENDİ OYUNLARINI SERGİLEDİLER
Metristepe şehitliğini ve anıtını ziyaret eden ekip, burada konaklamak üzere çadırlarını kurdular. Metristepe’nin ve TBMM’nin öneminin anlatıldığı gecede Başkan Kurt, yürüyüş ekibini yalnız bırakmadı. O dönemin savaş koşulları, o zamanlarda çekilen telgraflar, Çerkez Ethem isyanı, Eskişehir, İnönü ve Metristepe’nin detayları tarih bölümü öğrencileri tarafından slayt gösterileri eşliğinde ekibe anlatıldı. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkez’inden gelen müzisyenler tarafından Kuvay-i Milliye türküleri söylendi. Tiyatro öğrencileri, 1. İnönü Zaferinin tanıklarının hikâyeleri, Nazım Hikmet şiirleri, 12 farklı kaynaktan toplanan hikâyeler ve o dönemin belgelerinden derlenen kendi yazdıkları oyunu sergiledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER