Moskova Merkez Camii 23 Eylül’de İbadete Açılacak

Moskova Merkez Camii 23 Eylül’de İbadete Açılacak

Moskova Merkez Camii 23 Eylül’de İbadete Açılacak
banner471
Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Dini İdaresi tarafından inşa ettirilen, iç dekorasyonu ise klasik Osmanlı sanatları üslubuyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından yaptırılan Moskova Merkez Camii, 23 Eylül’de ibadete açılacak.
Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Dini İdaresi tarafından inşa ettirilen, iç dekorasyonu ise klasik Osmanlı sanatları üslubuyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV tarafından yaptırılan Moskova Merkez Camii, 23 Eylül’de ibadete açılacak. TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Türkiye Diyanet Vakfı olarak dünyanın dört bir yanında ezan sesinin Müslümanlar tarafından duyulmasına önem verdiklerini söyledi. Vakfın kurulduğu tarihten bu yana cami ve eğitim merkezleri inşasına büyük önem verdiğini belirten Bilgin, TDV olarak Türkiye’de 3 bin 421, dünyadaki 50 ülkede de yaklaşık 100 cami ve eğitim merkezinin yapımına öncülük ettiklerini ifade etti.
banner457
Rusya Dini İdaresi tarafından Moskova’da inşa ettirilen Merkez Cami’nin ince işçilikleri ve iç dekorasyonunun Türkiye Diyanet Vakfı tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Bilgin, "Caminin minber, mihrap, çini ve avizelerin yanı sıra halısını da vakıf olarak Rusya’daki Müslümanlara hediye ettik. Hüsn-i hatlar ve kalem işi nakışlar,16 ve 17. yüzyıl klasik Osmanlı sanatlarının üslubuyla ince işçilikleri ve iç dekorasyonu vakfımız tarafından yaptırıldı" diye konuştu.
Caminin mihrabının, Marmara mermerinden özel tasarımlı, çevresi kuşak yazılı, nakış ve hatları oymalı kabartma tekniğinde yapıldığını kaydeden Bilgin, "Mihrap Türkiye’de vakfımız iştiraki olan KOMAŞ A.Ş. fabrikasında yapılıp, orada monte edildi. Camide alt kotlarda nakışlı pano ve yazı kuşaklarında taş çini diye adlandırılan (klasik İznik hamurlu ) özel tasarımlı çini çalışmaları uyguladık. Cami içi askılı aydınlatmada cami estetiğine uygun klasik avizelere yer verildi. Cami tabanında ve mahfil katlarında kullanılacak özel tasarımlı 20 milimetre kalınlığında 6 bin metrekare halıyı serdik. Cami giriş kapılarını da caminin manevi atmosferini ve güzelliğini yansıtacak tarzda yaptık” ifadelerini kullandı.
Yaklaşık 10 bin kişinin namaz kılabileceği Moskova Merkez Camisi 23 Eylül Çarşamba günü törenle açılacak. Açılışa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türk Cumhuriyetleri devlet başkanlarının ve İslam ülkelerinin liderlerinin katılması bekleniyor.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER