Mersin Büyükşehir, Üreticilere Nergis Soğanı Dağıttı

Mersin Büyükşehir, Üreticilere Nergis Soğanı Dağıttı

Mersin Büyükşehir, Üreticilere Nergis Soğanı Dağıttı
banner425
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsuslu üreticilerin ek gelir elde etmeleri amacıyla hayata geçirdiği ‘Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında Kızılçukur Mahallesi’nde 50 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıttı.
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında, Tarsus’un Kızılçukur Mahallesi’nde üreticilere nergis çiçeği ile ilgili bilgilerin verildiği bir toplantı düzenlendi. Üreticilerin ek gelir elde etmesi ve mahallelinin tarım ekonomisinin canlanması amacıyla hayata geçirilen projede, 63 üreticinin her birine 800’er adet olmak üzere toplam 50 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıtıldı.
Üreticilere nergis çiçeği yetiştiriciliği, dikimi ve bakımı hakkında bilgilerin verildiği toplantıya, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Ercan Özzambak, Dr. Emrah Zeybekoğlu ve Ziraat Mühendisi İzzet Gün katıldı. Nergis çiçeği yetiştiriciliğinin bu bölgede uygun yetişme koşullarına imkan bulduğunu belirten akademisyenler, nergisin güneş ışığından alacağı vitaminin burada fazlasıyla var olduğunu dile getirdiler.
Öte yandan, proje ile birinci yıl sonunda üreticiler elde ettikleri soğanların satışlarını yaparak, hem gelir elde edecek hem de farklı üreticilerin de nergis çiçeği yetiştiriciliği yapmaları sağlanarak, proje yaygınlaştırılacak. 50 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıtımı ile birinci yıl sonunda 201 bin 600 adet nergis çiçeği soğanının oluşması sağlanacak. Proje ile ikinci yılın sonunda toplam 30 bin TL/yıl, üçüncü yılın sonunda toplam 90 bin TL/yıl, dördüncü yılın sonunda toplam 270 bin TL/yıl, üretici bazında ise yaklaşık 4 bin 300 TL/yıl çiçek geliri elde edilmesi planlanıyor. Proje kapsamında dağıtılan nergislerin ilk hasadı Ocak ve Şubat ayında yapılarak, mahallelinin bütçesine katkı sağlanmış olacak.
Proje ile boş kalan topraklarını değerlendirdiklerini belirten üreticiler ise gelir getiren projeden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner437

banner423