Maliye Bakanı Şimşek’ten Büyüme Değerlendirmesi

Maliye Bakanı Şimşek’ten Büyüme Değerlendirmesi

Maliye Bakanı Şimşek’ten Büyüme Değerlendirmesi
banner471
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte olumsuz konjonktüre rağmen beklenenin üzerinde büyüdüğünü söyledi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin 2015 yılının 2’inci çeyrek yüzde 3,8 büyümesi ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Siyasi belirsizlik nedeniyle ertelenen yatırım, küresel finansal piyasalarda dalgalanma, artan jeopolitik gerginlikler ile AB’deki durgunluk yılın ilk yarısında ekonomik büyümeyi sınırladığını belirten Bakan Şimşek, olumsuz dış konjonktür nedeniyle net ihracat büyümeyi 2015 yılının ilk yarısında 1,2 puan aşağı çektiğini, iç talebin büyümeye katkısı ise 4,4 puan olduğunu, söz konusu katkının en önemli bileşeni 3,4 puan ile özel tüketim olduğunu söyledi.
banner457
Maliye Bakanı Şimşek, siyasi belirsizlikler ve olumsuz dış konjonktür nedeniyle büyümenin orta vadeli programda (OVP) öngörülen yüzde 4’ün altında kalması muhtemel olduğunu belirterek, otomotiv, konut ve beyaz eşya gibi bazı temel sektörlerdeki güçlü satış trendi ekonominin 3’üncü çeyrekte ılımlı da olsa büyümeye devam edeceğini gösterdiğini vurguladı.
Bakan Şimşek değerlendirmesinin devamında şu ifadelere yer verdi: "Son 13 yılda uygulamaya koyduğumuz yapısal reformlar sayesinde Türkiye ekonomisinin temelleri hala sağlamdır. Güçlü mali dengelerimiz, sağlıklı bankacılık ve dinamik özel sektörümüz ile artan istihdam bunun ispatıdır.
Hiç kuşku yok ki orta-uzun vadede sürdürülebilir yüksek büyüme patikasına geçebilmek için öncelikli yapısal reformları hızla uygulamaya koymalıyız. Bunun için de güçlü bir siyasi irade olmazsa olmaz koşuldur".
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER