’Makedon Kulesi’ İle ’Eski Vali Konağı’ Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

’Makedon Kulesi’ İle ’Eski Vali Konağı’ Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

’Makedon Kulesi’ İle ’Eski Vali Konağı’ Devir Teslim Töreni Gerçekleşti
banner475
banner471
Edirne Valiliği’ne ait ’Eski Vali Konağı’ olarak bilinen bina ile Edirne Belediyesi’ne ait Makedon Kulesi bitişiğindeki Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kalma şehir surları kazı alanının takası gerçekleştirildi.
Edirne’nin Kaleiçi semtine bulunan konağın önünde atılan karşılıklı imzalarla söz konusu yerlerin devir-teslim işlemi gerçekleştirildi. Geçtiğimiz aylarda Valilik ile Belediye Başkanlığı arasında takası yapılan iki tarihi yerin devir-teslim imzaları atıldı.
GÜRKAN: “İKİ MUHTEŞEM ESER GELECEĞE TAŞINACAK”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, iki yapının da bedelsiz olarak takas edildiğini belirterek, "Edirne’nin ve Edirnelilerin yararına sayın valimizin büyük hüsnü niyetiyle bir takas yapmıştık geçtiğimiz aylarda. Biz Edirne Belediyesi olarak mülkiyeti bizde bulunan Makedonya Kulesi’nin yanında Edirne’deki en eski mimari örneklerden biri olan Edirne sur temellerinin olduğu bölgeyi İl Özel İdaresi’ne devretmiştik. Valiliğimiz de eski vali konağı olarak bilinen ve geçmişte birçok valinin konakladığı bu tarihi binayı belediyeye devretmişti. Bu bedelsiz takas Edirne ve Edirnelilerin geleceği içindi. Edirne’deki tarihi ve sivil mimari örneklerinin korunarak, geleceğe taşınması içindi. Çünkü bu kadar değerli örnekleri koruyabilecek olanlar resmi kurumlardır. Bu anlamda şimdi bu iki muhteşem eser şimdi geleceğe taşınmış olacak" dedi.
VALİ ŞAHİN: “SELİMİYE GİBİ BİR ZİYARETGAH OLACAK”
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de Kule’yi ve çevresini Selimiye gibi ziyarete açılabilecek görünüme getirmek istediklerini belirterek, "Edirne’nin en eski kültürel varlığı olan Makedon Kulesi’ni bir bütün olarak Selimiye gibi bir ziyaretgah merkezi olması açısından bu son derece önemli bir konuydu. Ben bu konunun takipçisiyim. İnşallah oranın bir saat kulesi olarak Edirne’de hizmet vermesinden yanayım. Yanındaki o güzelim tarihi eserler de insanlara sunulacak. Belki Edirne’ye gelen 2-2,5 milyonluk ziyaretçi sayısının artmasına vesile olacak" ifadelerini kullandı.
Vali Şahin, ayrıca daha önce söylediği "2015 yılı Edirne için şantiye yılı olacak" sözünü de yineleyerek, "Hakikaten öyle oldu. 400 kilometreye yakın asfalt yol yapımı Özel İdare marifetiyle gerçekleştirdik. Bunun yanında 15 tane okulun bu sene temeli atıldı. 110 tane okulun onarımdan geçirilmesi. İnşallah önümüzdeki günlerde Ankara’ya giderek Edirne’ye çok güzel bir stadyumu kazandırma yolundayız. Bunun zaten görüşmeleri hazırlandı. Biraz iteklenmesi lazım. Ama bunu da gerçekleştireceğiz. Edirne bu hizmetlere layıktır" şeklinde konuştu.
Açıklamaların ardından Vali Şahin ve Başkan Gürkan, Eski Vali Konağı ve Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kalma sur kazılarının mülkiyetlerini kendilerine geçiren imzaları attı.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477