Mahmut Özer Yükseköğretimde Kalite Güvence Sistemi Çalışmaları İçin Viyana’da

Mahmut Özer Yükseköğretimde Kalite Güvence Sistemi Çalışmaları İçin Viyana’da

Mahmut Özer Yükseköğretimde Kalite Güvence Sistemi Çalışmaları İçin Viyana’da
banner475
banner471
Prof. Dr. Mahmut Özer, yükseköğretimde kalite güvencesi çalışmalarını sürdürüyor. Özer, Avusturya Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Ajansı’nın (AQ) çalışmalarını yakından incelemek amacıyla Viyana’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Özer ziyaretinde, uygulamalı bilimler üniversiteleri, özel üniversiteler ve devlet üniversitelerine yönelik uygulanan dış kalite güvence prosedürlerindeki farklılıklar hakkında ayrıntılı bilgi aldı ve AQ yetkililerine Türkiye Yükseköğretim Kalite Güvencesi Sistemi’ni anlattı.
Bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Viyana’ya giden Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü ve Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, görüşmeler kapsamında Avusturya Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Ajansını (AQ) ziyaret etti. Ziyarette Prof. Özer’e Avusturya’daki yükseköğretim ve uygulanan dış kalite güvence sistemleri hakkında sunum yapıldı. Sunumda özellikle uygulamalı bilimler üniversiteleri, özel üniversiteler ve devlet üniversitelerine yönelik uygulanan dış kalite güvence prosedürlerindeki farklılıklar ayrıntılı olarak anlatıldı. Sunumda ayrıca AQ’nun organizasyonu tanıtıldı. Görüşmenin sonunda ayrıca kalite güvence sistemleri ile ilgili yaşanan genel sorunlar da ele alındı.
Prof. Özer görüşmede Türkiye’de yükseköğretim alanında son yıllarda yaşanan gelişmeler, büyüme ve kalite güvence sistemi ile ilgili gelinen son nokta hakkında bilgi aktardı. Yükseköğretim Kurulu tarafından kalite güvence sistemi ile ilgili atılan adımlar ve yayımlanan yönetmelik hakkında da bilgi veren Özer, AQ’nun deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirtti. ÜAK olarak Ekim ayı içerisinde kalite güvence sistemi ile ilgili bir çalıştay düzenleyeceklerini belirten Rektör Özer, Türkiye’de yükseköğretimin mevcut durumu ve kalite güvence sisteminin kurulmasına yönelik yaklaşımların ele alınacağı çalıştayda, bu alanda başarılı ülkelerin deneyimlerine de yer vereceklerini belirtti. Prof. Dr. Özer AQ Başkanı ve ilgili alan uzmanlarını bu çalıştayda görmekten mutluluk duyacaklarını ifade etti. AQ Başkanı ve uzmanların çalıştaya katılmalarının kararlaştırıldığı görüşmenin sonunda Prof. Özer, sunumu yapan AQ Başkan Yardımcısı Dr. Anita Kruisz’e Bülent Ecevit Üniversitesi’nin çeşitli hediyelerini takdim etti.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477