Kosova Türk Yatırımcıları Bekliyor

Kosova Türk Yatırımcıları Bekliyor

Kosova Türk Yatırımcıları Bekliyor
banner471
İzmir Ticaret Odasını ziyaret eden Kosova Tarım Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı Memli Krasniqi, ülkesinde daha fazla Türk yatırımcı görmek istediklerini, yatırımcılara önemli kolaylıklar sağladıklarını söyledi.
84. İzmir Enternasyonal Fuarının açılışına katılmak için İzmir’e gelen Kosova Tarım Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı Memli Krasniqi, beraberindeki heyetle birlikte İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Bakan Krasniqi, Türkiye ile Kosova arasında çok ciddi ilişkiler olduğunu belirterek, “İzmir’in de bu ilişkilerde özel bir yeri var. İzmir’de çok sayıda Kosovalının yaşaması bunda önemli bir etken. İzmir, Türkiye’de en yoğun ilişkilerimizin olduğu kentlerden” diye konuştu.
banner521
Türkiye ile köklü ilişkilerinin yanı sıra güçlü ticari bağlarında olduğunu belirten Krasniqi, ayrıca Kosova’da Türk firmaların yatırımlarının da olduğunu söyledi. Krasniqi, “Türk firmaları havalimanını işletme, enerji gibi önemli ve büyük sektörlerde. Ülkemizde yatırımcılara önemli imkan sağlıyoruz. Avrupa Birliği ile yakında anlaşma imzalayacağız. Ülkemizde daha fazla Türk ve İzmirli yatırımcı görmek istiyoruz” dedi. Krasniqi, ayrıca Demirtaş ve İTO üyelerini de ülkesine davet etti.
Kosova Fahri Konsolosu Muharrem Toprak’ın da katıldığı ziyarette İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da Kosova ile Türkiye arasında tarihi ve güçlü bağlar olduğunu söyledi. Demirtaş, İzmir’de özellikle Piriştinelinin çok olduğunu belirterek "Merhum Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Piriştina, Buca Belediye Başkanımız Levent Piriştina gibi… Bu yüzden Kosova İzmir’de çok bilinen ve sevilen bir ülke” dedi.
İki ülke arasında gümrük muafiyeti olduğunu ve yakın zamanda da serbest ticaret antlaşmasının yürürlüğe gireceğine dikkat çeken Demirtaş, şunları söyledi: “Bu anlaşmalar ile birlikte aramızdaki 300 milyon dolarlık ticaret daha da artacaktır. Bu kadar güçlü bağlarımız varken 300 milyon dolar gibi bir rakamı kabul edemeyiz, arttırmamız lazım” İki ülke arasındaki dış ticaretin arttırılması, İzmirli ve Türk yatırımcıların Kosova’ya gitmesi için her türlü görevi üstlenmeye hazır olduğunu vurgulayan Demirtaş, ayrıca Kosova’daki fuarlara da katılım sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER