Konuralp Dünya Destinasyonu Olacak

Konuralp Dünya Destinasyonu Olacak

Konuralp Dünya Destinasyonu Olacak
banner475
banner471
Düzce Belediyesi ile Düzce İl Özel İdaresi ortaklığında hazırlanan “Konuralp Dünya Destinasyonu Oluyor” adlı tarihi ve kültürel gelişim projesi tamamlanarak Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e sunuldu.
Düzce Belediyesi ile Düzce İl Özel İdaresinin ortaklaşa hazırlayarak başvurusunu yaptığı “Konuralp Dünya Destinasyonu Oluyor” projesinde sona gelindi. İki yıl boyunca faaliyetlerine devam edecek projenin diğer iştirakçileri arasında ise Akçakoca Belediyesi, Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Lisesi, Düzce Üniversitesi, Düzce Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ile Düzce’nin ‘Kardeş Şehir’i Dubrovnik Kalkınma Ajansı ve Dubrovnik Belediyesi yer alıyor.
Toplam bütçesi 786 milyon 420 bin TL olan projenin faaliyete geçmeden önceki son hali Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e hazırlanan bir sunum ile tanıtıldı. Başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantı ile tanıtılan proje kapsamında öncelikli olarak Tarihi, Doğal ve Kültürel mirasın korunmasına yönelik faaliyetlerin desteklenmesi ve bu mirasın değerlendirilmesini sağlayacak şekilde altyapısının geliştirilmesi, yenilikçi turizm yönetiminin sağlanması, turizmde çeşitliliğinin arttırılması ve turizm tesis ve hizmet altyapısının iyileştirilmesi gibi amaçlar yer alıyor.
Konuralp’in Dünya Turizm Destinasyonu olmasını temel amaç olarak benimseyen projede yenilikçi turizm yönetiminin sağlanması amacıyla, eğitim, tanıtım, iletişim, fizibilite çalışması gibi faaliyetlerin de yapılması hedefleniyor.
“Konuralp Dünya Destinasyonu Oluyor” adlı proje kapsamında zengin Osmanlı tarihine sahip tarihi mekanda aynı havanın yaşatılması amacıyla Konuralp Bey Otağı Çadırı kurularak gelecek nesillere geçmişin izlerinin taşınacak. Aynı zamanda otağda yörenin geleneksel tatları ve yemek kültürü proje dahilinde eğitim verilen halk tarafından yaşatılacak ve turistlere özel düzenlenecek kına düğün gibi etkinliklerin hayata geçirilmesi sağlanacak.
Konuralp’de yaşayan halkın turizm konusunda aydınlatılması amacıyla proje kapsamında üç adet bilgilendirme toplantısı, okullardaki öğretmenlere yönelik bilgilendirme ziyaretleri Konak İş Eğitimleri kapsamında kerpiç yapımı eğitimleri ve kardeş şehir Dubrovnik ile proje içerisinde işbirliği yapılması faaliyetleri yapılacak.
Proje kapsamında Konuralp turistik bölgesinde yaşayan halkın isteği dahilinde mesken belirleme çalışmaları ve Otantik Konuralp Evleri’nin oluşturulması sağlanacak. Ayrıca bölgede turistlere yönelik pazarlama araçları, turistik turlar, gelenek ve göreneklerin organizasyonu ve yöresel ürünlerin belirlenerek satışa sunumu sağlanarak bölge halkına da istihdam sağlama çalışmaları yapılacak.
Konuralp’de yapılan tüm bu çalışmaların ilgili yerlere ulaşmasını ve tanıtımını sağlamak amacıyla da yürütülecek iletişim çalışmaları kapsamında TÜRSAB Genel Merkezinin ve bazı seyahat acentelerinin ziyaret edilmesi, bölgede bilgilendirme gezilerinin düzenlenmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ziyaret edilmesi, EMITT Turizm Fuarında Konuralp’in tanıtılması ve ulusal basının dikkatini bölgeye çekmek için organizasyonlar düzenlenmesi ve turizm odaklı derneklerin kurulmasını teşvik edici çalışmaların da yapılması hedefleniyor.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477