Kompen Teknolojisini Yeniliyor

Kompen Teknolojisini Yeniliyor

Kompen Teknolojisini Yeniliyor
PVC sektöründe faaliyet gösteren, Kombassan Holding’in markası olan Kompen, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.
Konu ile ilgili bilgi veren Kompen Genel Müdürü Erdal Küçükşehir, 2014 yılında üretim tesisinde yenileme ve kapasite artırımı yaptıklarını belirterek, 2015 yılı için planladıkları yatırımları da dövizdeki hareketliliğe ve piyasadaki durgunluğa rağmen ertelemediklerini söyledi. Önümüzdeki dönemde TÜBİTAK ile birlikte enerji verimliliği konusunda ortak bir çalışmaya başlayacaklarının altını çizen Küçükşehir, fabrikada, makinelerde ve hatlardaki enerji tüketimini yüzde 20-25 düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Üretime başladıklarından bu yana krizlerden büyüyerek çıktıklarını belirten Küçükşehir, mevcut durgunluğu da bu şekilde aşabileceklerini belirtti.
“YENİ SİSTEM DEVREYE GİRDİ”
Rekabette fark yaratmanın en önemli unsurunun kalite olduğunu belirten Kompen Genel Müdürü Erdal Küçükşehir, PVC pencere prosesinde yeni bir çığır açan köşe kaynak sistemi olan temizlemesiz kaynak sistemini uygulamaya aldıklarını belirtti. Sistemin özellikleri hakkında bilgi veren Küçükşehir, pencerelerin köşelerinde bulunan kaynak yerinin ortadan kalkmasının ve sistemde kaynaktan kaynaklanan cürufun oluşmamasının pencereye değer katacağı gibi, üretim aşamasında da verimi artıracağını kaydererek, “Özellikle ahşap görünümlü olarak bilinen folyo kaplama profillerde olumlu sonuçlar veren yeni sistem, kaynak esnasında profillerde olabilecek toleransları telafi ediyor. Dikey, yatay ve boyuna ölçüleri kontrol ederek hareketli kalıplar sayesinde mükemmel kaynak yapan bu sistem ayrıca dikişli kaynak ile yapışma yüzeyleri artırıldığından köşe mukavemet değerleri klasik sisteme göre daha yüksek oluyor. Bu durum köşelerin mekanik yüklere daha fazla dayanmasını sağlıyor. Sistemde kasa profilleri 60, kanatlar ise 70 saniyede kaynak olabilmektedir. Bu yüzden sistem yüzde 100’e varan oranlarda üretim artışı sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.
“İHRACATIMIZ KATLANARAK ARTTI”
İhracat çalışmaları hakkında da bilgi veren Küçükşehir, son iki yılda 50 milyon doların üzerinde ihracat yaptıklarını ve yeni pazar arayışlarının devam ettiğini belirterek, “2011 yılından sonra her yıl ihracatımızı nerdeyse ikiye katladık. Rusya’da yaşanan rublenin değer kaybı, Belerus, Litvanya, Letonya, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Kazakistan gibi ülkeleri etkileyince, bu pazarlarda talepte ciddi bir düşme oldu. Irak’taki problemler ve petrol fiyatlarının düşmesi de bizi etkiledi. Biz de yeni pazar arayışına girdik. Güney Amerika’da Venezüella, Şili ve Ekvator ile çalışmaya başladık. Ayrıca Orta Afrika’da Gana, Çad, Nijerya ve Etiyopya ile bağlantı kurduk. Şu anda 35 ülkeye ihracat yapıyoruz. Hindistan ve Pakistan pazarıyla da yakından ilgileniyoruz. Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan gibi pazarlarda ilk 3’ün içindeyiz” dedi.
“İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN REALİTESİ BİLİMSELLİKTEN UZAK”
İnşaat sektörü ile ilgili düşüncelerini de paylaşan ve inşaat sektöründe bilimsellikten uzak bir realitenin olduğunu aktaran Küçükşehir, “2014 yılı konut satış rakamlarına bakıldığında Türkiye’de aylık ortalama 100.000 konut satışı gerçekleşmiş. Bu çok iyi bir rakam. 2015 yılının ilk 3 aylık verilerine bakıldığında da yine konut satışlarının iyi olduğu görülüyor. Bu rakamlar tapu kayıtlarından çıkarılıyor ve konut satışları artarak devam ediyor. Konut satışlarında şişirme var mı? İşte bu tartışılır. Ancak bilimsel anlamda bakıldığında Türkiye’deki konut satışlarında bir şişirme olduğundan bahsedilemez. Az önce de ifade ettiğim gibi çünkü Türkiye’de inşaat sektöründe bilimsellikten uzak bir realite var” diye konuştu.
Türkiye’de inşaat sektörü ele alınırken sürekli konut üretimi ve satışının baz alındığını ve bunun yanlış olduğunu söyleyen Küçükşehir, “İnşaat sektörü ele alınırken kamu yatırımları da mutlaka değerlendirilmelidir. Kamu yatırımları dikkate alındığında inşaat sektörünün önü açıktır diyebiliriz” şeklinde konuştu.
Dünyada müteahhitlik sektöründe iyi konuma gelmiş birçok Türk müteahhit firmasının bulunduğuna dikkat çeken Küçükşehir, bu durumun Türk müteahhitlerinin geldiği noktayı gösterdiğini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER