Kocaeli’de Metiskop Çalışması Tamamlandı

Kocaeli’de Metiskop Çalışması Tamamlandı

Kocaeli’de Metiskop Çalışması Tamamlandı
banner475
banner471
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Sanayi Odası ortaklığında gerçekleştirilen Mesleki Teknik Eğitimde İş Sağlığı, Güvenliği ve Kalite Kültürü Oluşturma Projesi (METİSKOP) tamamlandı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Hibe Programı kapsamında gerçekleştirilen METİSKOP, Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinden biri olan Kocaeli’de yapıldı. Proje kapsamında meslek dersleri öğretmenlerinin iş güvenliği konusunda eğitim verebilme kaliteleri yükseltilerek, İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünü tüm öğrencilere yaygınlaştırılmaya çalışıldı.
Başiskele Wellborn Otel’de gerçekleştirilen projenin kapanış toplantısına Kocaeli Vali Yardımcısı, Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler daire Başkanlığı Sağlık İşleri Şube Müdürü Dr. Yılmaz Oktay, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Özcan Beder katıldı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Şube Müdürü Yılmaz Oktay yaptığı konuşmada iş kazalarına yönelik farkındalık oluşturulmasını ve bu tür projelerin artması gerektiğini söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim, “İstihdamın ve üretimin büyük olduğu sanayinin kalbi olan Kocaeli’de maalesef ki iş kazaları da yer alıyor. Yaklaşık 2 bin 200 sanayi kuruluşunun bulunduğu Kocaeli’de İş Sağlığı ve Güvenliği’ni hayatımızın her yerine yerleştirmemiz gerekiyor” dedi.
İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Özcan Beder, “Türkiye’de her dört dakikada bir işçi iş kazalarında ölüyor ya da yaralanıyor. İş kazası geçirenlerin yüzde 25’i bir buçuk yıllık iş tecrübesi olan kişiler. Amacımız İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünü öğrencilere okullarda vermek” şeklinde konuştu.
METİSKOP Kocaeli MEM kurumları içinde şimdiye kadar alınan en büyük hibe projesi. 12 ay süren proje, İş Güvenliği konusunda ilimizde yapılan en kapsamlı proje olma özelliği taşıyor. Proje kapsamında İş Güvenliği uzmanları ile Paris ve Kopenhag’ta teknik çalıştaylar gerçekleştirildi. Tüm bu teknik ziyaret ve çalıştaylarda elde edilen teknik bilgi ile dört adet eğitim modülü hazırlandı. Proje kapsamında dokuz öğretmen ÖSYM’nin açtığı sınava girerek C sınıfı iş güvenliği uzmanı unvanını alarak Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde iş güvenliği uzamanı olarak görevlendirildi. İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne iş güvenliği kişisel koruyucu donanım ekipmanlarının olduğu bir ISG laboratuvarı kuruldu. Öğrenciler bu laboratuvarda uygulamalı olarak ders görecek.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477