Kırıkkale Üniversitesi, TSE’den Kalite Yönetim Sistem Belgesi Aldı

Kırıkkale Üniversitesi, TSE’den Kalite Yönetim Sistem Belgesi Aldı

Kırıkkale Üniversitesi, TSE’den Kalite Yönetim Sistem Belgesi Aldı
banner471
Kırıkkale Üniversitesi, TSE’den TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistem Belgesi aldı.
Belgenin takdim törenine katılan TSE Başkanı Sebahattin Korkmaz, uluslararası arenada, standart oluşturma kurumlarında temsil etme konusunda sıkıntıların olduğunu söyledi.
Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Kırıkkale Üniversitesi’ne ’TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi’ belgesini törenle verdi. Fen Edebiyat Fakültesi Yahya Kemal Salonu’nda düzenlenen törende bir konuşma yapan TSE Başkanı Sebahattin Korkmaz, üniversitelerin yönetim sistemlerine ve standartlara ilgi duymasının kendileri için son derece önemli olduğunu, ürünlerin uluslararası piyasada sürdürebilirliği için de uluslar arası standartların yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi.
banner521
Korkmaz, “Üniversitelerimizin yönetim sistemlerine ve standartlara ilgi duyması bizim için son derece önemli. Çünkü siz ne kadar AR-GE yaparsanız yapın, siz ne kadar inovasyon yaparsanız yapın, siz ne kadar üniversite kurarsanız kurun, ne kadar eleman yetiştirirseniz yetiştirin, hatta ne kadar iyi bir ürün geliştirirseniz geliştirin patentiniz de olsa dahi sürdürülebilir bir gelecek oluşturabilmeniz için o ürün üzerindeki standartları ulusalar arası piyasaya arz etmek için, uluslar arası standart kurumlarında temsil yeteneğinin oluşması gerekiyor. Standartlara önem veren üniversitelerimizin yetiştirdiği öğrenciler bu anlamda üretim yapan kurumlara gittiğinde daha heyecanlı, daha istekli, daha bilinçli oldukları için bu sistemlerin üniversitelerde kurulması bizi heyecanlandırıyor” dedi.
Oluşturulan ürün standartlarının, uluslararası arenada, standart oluşturma kurumlarında temsil etme konusunda sıkıntıların olduğunu ifade eden Korkmaz, “Şu anda bizim en büyük derdimiz ne biliyor musunuz inovasyonda, vesairede küçük denemeler yapıyor olmamıza karşın kendi bilgi standartlarımızı geliştirmek ve geliştirdiğimiz standartları uluslar arası arenada, standart oluşturma kurumlarında temsil etme konusunda sıkıntılarımız var ve en önemli handikaplarımızdan birisi. Eğer siz uluslar arası standartlara gitmez ve uluslar arası standartlarda sizin ürün tekniklerini oraya monte etmezseniz gelecekte bu ürününüzü uluslar arası alanda seyretmesini sağlayamazsınız, belli bir dönem o ürünü alır satar ama daha sonra uluslar arası teknolojik gelişmelere paralelde standartlar değişir, siz ona adapte olamazsınız ve o ürününüzü satamazsınız” ifadelerini kullandı.
Törene Kırıkkale Valisi Ali Kolat, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız ve öğretim üyeleri katıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER