Ketem’den Ücretsiz Tarama

Ketem’den Ücretsiz Tarama

Ketem’den Ücretsiz Tarama
banner425
Çarşamba Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM), Çarşamba Tarihi Köprü üzerinde ve Kapalı Pazayeri’nde broşür dağıttı.
Çarşamba Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM), Çarşamba Pazaryeri ve Çarşamba Köprü üzerinde stantlar açılarak vatandaşlara broşürler dağıttı. “Erken Teşhis Hayat Kurtarır’ prensibiyle 40-69 yaşları arasındaki kadınlara meme kanseri, 30-65 yaşları arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri, 50-70 yaşları arasındaki kadın ve erkeklere bağırsak kanserine karşı tarama hizmetlerinin ücretsiz verildiği belirtildi. Çarşamba Toplum Sağlığı Merkezi binası içerisinde hizmet veren KETEM birimine ücretsiz olarak tarama yaptırmak üzere vatandaşlar davet edildi.
Çarşamba Toplum Sağlığı Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalar ve erken teşhis ile yaşam kalitesinin arttığını göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Kansere neden olan faktörlerin oluşumunun yüzde 90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azalır. Erken teşhis ve tedavi ile yaşam süresi uzatılabilir" denildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner437

banner423