İSTİLAYA DUR DENİYOR

İSTİLAYA DUR DENİYOR

İSTİLAYA DUR DENİYOR

Uzun zamandır araştırma ve inceleme çalışmaları devam eden İlimiz İçsularını istila eden Carassius Gibelio (İsrail Sazanı)  türü balıklar ile ilgili olarak Uşak İl Özel İdaresi ve Uşak Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneğince yürütülen İstilacı Balıklar ile Mücadele Projesinin en önemli aşaması olan Tür ve Stok Tespit çalışması tamamlanarak Sonuç Raporu açıklandı.

 

Sonuç raporuna göre;

Çalışmanın gerçekleştirildiği ve İlimizin en büyük sulama göleti olan Eşme Üçpınarlar Gölettinden Carassius gibelio, Cyprinus carpio, Silurus glanis ve Pseudorasbora parva balık türleri tespit edilmiştir. Türkçede Gümüşi havuz balığı, halk arasında İsrail Sazanı  olarak bilinen Carassius Gibelio türü ekolojik açıdan zararlı balığın % 75,62 oranla gölette en fazla bulunan balık olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda türkçe adı Çizgili Sazan olan Pseudorasbora parva türü ekolojik balıklar listesinde bulunan bir diğer balıkta söz konusu gölette tespit edilmiştir. Bu kadar ekolojik açıdan zararlı balık türünün bu rezervuara nasıl girdiği ise tespit edilememiştir.

 

Ülkemizde ilk defa İl Özel İdaresi desteği ile gerçekleştirilen bu çalışmadan elde edilen sonuçlar Proje Danışmanlarınca etüt edilmiş ve mücadelede kullanılacak olan yöntem ve materyaller belirlenmeye çalışılmıştır. İleriki dönemde uygulamaya alınacak olan metotlar tüm ülkede büyük bir hızla yayılım gösteren ve endemik balık türlerimizi tehdit eden en büyük tehlike olan İstilacı Balıklara yönelik örnek olacak bir mücadele yöntemi olması beklenmektedir.

 

İstilacı tür olarak bilinen balık türlerinin özellikle insan eliyle yayılımının önlenmesine yönelik olarak İl Özel İdaresi Bilgi İşlem Müdürlüğü ve USOBDER işbirliği ile bir bilinçlendirme çalışması yürütülmekte olup, konu ile ilgili hazırlanan afiş ve broşürlerin dağıtımı devam etmektedir.

 

Bilindiği üzere İlimizde 22 gölet bulunmaktadır, bu göletler yıllar itibariyle ilgili kurumlar tarafından halkın hoşça vakit geçirmesi ve amatör balıkçılık yapılması amacı ile balıklandırılmaktadır. Ancak çeşitli nedenlerle İstilacı Balık olarak bilinen Carassius Gibelio(İsrail Sazanı) türü balıklar göletlerimizde görülmeye başlamış ve hızla yayılımlarını devam ettirmektedirler.

 

Proje Yürütücülerinden USOBDER Başkanı İsmail ATALAY’dan alınan bilgilere göre İsrail Sazanının görüldüğü göletlere amatör olta balıkçılarının rağbet etmediği, tatsız ve bol kılçıklı olmasından dolayı avcılığının tercih edilmediği bu nedenle İlimizdeki amatör olta balıkçılarının sayısının gün geçtikçe azaldığı veya il dışındaki avlaklara yöneldiği belirtilmiştir. İsmail ATALAY amatör balıkçılığın çok etkili bir rehabilitasyon aracı olduğunu, insanların göl kenarında doğa ile baş başa geçirdikleri anlarda gündelik sıkıntılardan uzaklaşarak hoşça vakit geçirdiklerini ancak bu balık türü göletleri istila etmeye başladığından beri vatandaşların amatör balıkçılıktan uzaklaştıklarını ve farklı hobilere yöneldiklerini belirtti,

 

Diğer yandan alınan bilgilere göre göletlerdeki balık stoklarını bozan bu tür balıklar yüzünden ilimiz göletlerinde ekonomik açıdan değerli özellikle sazan türü balıkların gün geçtikçe azaldığı ve ilimizin ekonomik değeri olan balık stoklarımızında büyük bir tehlike içinde olduğu belirtilmiştir.Zaten açıklanan Eşme Üçpınarlar göleti Tür ve Stok Tespit Çalışması Sonuç Raporunda da göldeki balık stoklarının % 75 ten fazlasının   Carassius Gibelio (İsrail Sazanı)  türü balıklar olması bunun en büyük göstergesidir. 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER