HDP Parti Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in Şeker Fabrikası Açıklaması

HDP Parti Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in Şeker Fabrikası Açıklaması

HDP Parti Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in Şeker Fabrikası Açıklaması
banner475
banner471
Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Kars ta şeker pancarı yetiştiği müddetçe Şeker Fabrikasını kapattırmayacaklarını belirtti.
HDP Parti Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Şeker Fabrikası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kars’ın bacası tüten tek devlet fabrikası Şeker Fabrikası olmasına karşın akıbeti henüz net olarak açıklanmamıştır. 1993 yılında kurulan ve kurulduğu 1993 yılından bu tarafa ilimiz ekonomisine hem üretim açısından hem de istihdam açısından büyük getiri sağlamıştır. Ancak iktidarların özelleştirme ve taşeronlaşma politikasıyla beraber fabrikanın çalışıp çalışmayacağı kapanıp kapanmayacağı sürekli olarak Kars’ın gündemini meşgul etmiştir. Hükümet yetkilileri fabrikanın geleceği hakkında seçimden seçime çelişkili ve dolaylı açıklamalar yaparak oyalama taktiği uygulamaktadırlar. çalıştırılıp, çalıştırılmayacağı, kampanya döneminde fabrikanın tam teşekküllü olarak şeker pancarını işleyip işlemeyeceğidir” dedi.
Daha geçen yıl Karslı çiftçilerin ürettiği şeker pancarı Erzurum Şeker Fabrikası’na gönderildiğini ve fabrikanın uykuda kaldığını ifade eden Bilgen, “Fabrikanın işçileri ise geçici görevle başka fabrikalarda çalıştırılarak aile bütünlükleri bozulmuştur. Bundan dolayı fabrikada çalışan işçi kardeşlerimizin ruh sağlıkları giderek bozulmakta ve kara kara düşünmektedirler. Kars Şeker Fabrikası rantabl şekilde çalışır ise başta Akyaka ve Arpaçay olmak üzere diğer çiftçi kardeşlerimiz seve seve şeker pancarı ekip, hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Ancak akıbeti belli olmayan bir fabrikaya bel bağlayamayan çiftçi bu sefer karlılık ve verimlilik oranı düşük ürünlere yönelmiştir. Bu yıl şeker fabrikasının onurlu işçileri fabrika çalışsın diye adeta üretim seferberliği ilan ederek, hepsi Arpaçay ve Akyaka’daki çiftçi kardeşlerimizle beraber ve onları da üretime teşvik ederek gece-gündüz, çal çamur demeden tarlada çalışmışlardır” diye konuştu.
Sırf üretim olsun, şeker fabrikası çalışsın diye şeker fabrikasının bütün işçileri maaşlarından kısarak her biri 200 lira toplayarak, çiftçilere yardım etmiştir diyen HDP Parti Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, daha sonra şunları kaydetti:
“Dünya’nın hiç bir yerinde görülmemiş bu takdire şayan tutum ve davranışlarından ötürü Kars şeker fabrikasının işçilerinin her birini ayrı ayrı tebrik ediyor, onlara şükranlarımı sunuyorum. Geçen yıl 12,000 olan üretim kapasitesini kendi çabalarıyla 32,000 e çıkaran çiftçi ve işçilerimiz bilsinler ki, Kars ta şeker pancarı yetiştiği müddetçe biz bu şeker fabrikasını kapattırmayacağız. Fabrikamız, alın terimizdir, alın-terimize sahip çıkacak ve sonsuzda dek Kars halkının ekonomisine katkı olsun diye mücadele edeceğiz. Herkes bundan sonra bilsin ki artık karsın kaderi Erzurum’un elinde olmayacak. Karslı hemşehrilerimize buradan sesleniyoruz HDP ister iktidarda ister muhalefette olsun bundan böyle Kars ekonomisi ne Erzurum’a nede başka bir şehre taşınamayacaktır. Artık Karsı Erzurum’a muhtaç eden siyasetçilerin devri tükendi. Şimdi sıra karsı bir bölge şehri yaparak hak ettiği sıraya getirme zamanıdır.”
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477