Halk Sağlığı Haftası Nedeniyle Bilgilendirme Standı Açıldı

Halk Sağlığı Haftası Nedeniyle Bilgilendirme Standı Açıldı

Halk Sağlığı Haftası Nedeniyle Bilgilendirme Standı Açıldı
banner425
3-9 Eylül Halk Sağlığı haftası nedeniyle Niğde Hükümet meydanına kurulan stantta vatandaşların şeker ölçüleri yapılıyor.
Halk Sağlığı haftası nedeniyle çeşitli etkinliklerin yapıldığını belirten Halk Sağlığı Müdür Vekili Ertan Değirmencioğlu, bulaşıcı hastalıkları önlemede Niğde olarak 2015 yılı ilk 6 ayında aşılamada yüzde 100’lik başarıya ulaşıldığını söyledi.
Müdür Değirmencioğlu stantta yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Sağlık; bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Sağlıklı bireyden söz edebilmek için bu önemli üç bileşenin bir insanda buluşması gerekir. Bir ülkenin de sosyal ve ekonomik yönden beklenen uygarlık seviyesine ulaşabilmesi ancak bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin varlığına bağlıdır. Bu yılki teması;”Güvendesiniz; çünkü Halk Sağlığı yanınızda” olan Halk Sağlığı Haftasında kurum olarak amacımız, vatandaşlarımızın sağlığını hastalanmadan önce koruyabilmek, basit tedbirler ve önlemlerle doktora, ilaca gereksinim duymadan sağlık sorunlarını atlatabilmesini sağlamaktır. Bu sebeple vatandaşlarımızın kendi sağlıkları ile ilgili gerekli bilinci oluşturmak ve sağlıklı hayat tarzını teşvik ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, risk faktörlerinin azaltılması, erken tanı ve zamanında tedavi ile binlerce insanımızın hayatının kurtarılması ve büyük acıların önüne geçilmesi mümkündür” dedi.
Niğde Halk Sağlığı olarak kadro ile ilgili bilgiler veren Değirmencioğlu, “Halk Sağlığı Müdürlüğümüz 1. Basamak Sağlık Hizmetleri ile halk sağlığını koruma adına Merkezde 59, İlçelerde 43, toplamda 102 Aile Hekimimiz ile İlimizde en ücra köylere kadar sağlık hizmeti sunan, hastalarımızın hastaneye gitmesine gerek kalmadan en yakın Aile Sağlığı Merkezinde tahlillerini yaptırmasını sağlayan, tedavi hizmetleri yanında koruyucu hekimlik uygulamaları ile halkımızın sağlık seviyesini en üst düzeyde tutmaya çalışan, bunun için il genelinde tüm aşılamalar, bebek ve çocuklar ile gebelerimizin taramaları, kanser taramaları gibi hizmetler sunan bir kuruluştur. 2010 Ağustos ayından itibaren Evde Sağlık Hizmetlerinin koordinasyonu Müdürlüğümüzce sağlanmakta olup, halen aktif olarak Evde Sağlık hizmeti verilmeye devam edilmektedir. Çalışan sağlığı çalışmaları kapsamında 2013 yılında Merkez TSM bünyesinde Ortak Sağlık ve Güvenlik birimimizde İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Hizmetleri sunulmaya başlanmıştır. Yenidoğan işitme taramaları, fenil ketonüri hastalığı, konjenital hipotroidi ve biotinidaz eksikliği, yeni doğan bebeklerimizin gelişimsel kalça displazisi (doğuştan kalça çıkıklığı) açısından değerlendirilmesi için kalça USG’lerin çekilmesinin sağlanması takibimiz kapsamındadır. Bu kapsamda, ev ziyaretleri, eğitimler yapılmakta ve danışmanlık hizmeti verilmektedir” dedi.
Madde bağımlılığıyla ilgili yapılan mücadelelerden bahseden Değirmencioğlu, “Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele kapsamında İl genelinde tüm kapalı mekanlarda tütün denetimi yapılmakta, ihlal tespit edilen iş yerlerine cezai müeyyide uygulamak üzere tutanak tutulmaktadır. Alkollü olarak 2. kez yakalanan sürücülere ise SÜDGE eğitimi verilmektedir. Yine Uçucu Madde ihtiva eden ürünleri satan iş yerlerinin satış ile ilgili denetimlerini yapmaktayız. Müdürlüğümüze bağlı olarak hizmet veren KETEM’de serviks kanseri, meme kanseri, kolorektal kanseri yönünden ücretsiz olarak tarama yapılmaktadır. Kanserin tüm ölüm nedenleri içinde ilk sıralarda olması sebebiyle vatandaş, sağlık personeli ve öğrenci eğitimleri verilmekte olup; kanserden korunma, istatistik, epidemiyolojik çalışmaları yönlendirebilmek açısından ‘’Aktif Kanser Kayıtçılığı’’ kapsamında, 2013 yılından itibaren tüm kanser hastaları takip ve kayıt altına alınmaya başlanmıştır. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında İlimizde Merkez TSM’de diyetisyenimiz her gün poliklinik yapmaktadır. Çağımızın hastalığı olarak görülen obezite, diyabet ve metabolik hastalıklarla etkin mücadele adına İl genelinde halk, öğrenci, öğretmen, sağlık personeline eğitimler verilmektedir. İl genelinde su kaynakları ve depoları ile ilgili denetim ve tahliller yapılmakta, yapılan izlemelerle ilgili mahalli birimlere bilgi akışı sağlanmaktadır. Bir hastalığı önlemek, hastalık oluştuktan sonra onu tedavi etmekten daha iyidir. Aşılar, bulaşıcı hastalıkları önlerler ve hayat kurtarırlar. İlimizde 2015 yılı ilk 6 ayında aşılamada yüzde 100’lik başarıya ulaşılmıştır. 2001 yılından beri Bakanlığımız öncülüğünde kutlanmakta olan ve bu yıl ki teması " Güvendesiniz; çünkü Halk Sağlığı yanınızda " olarak belirlenen "Halk Sağlığı Haftası(3 -9 Eylül) için İlimizde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner437

banner423