Gapplast Fuarı Açıldı

Gapplast Fuarı Açıldı

Gapplast Fuarı Açıldı
banner471
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Güneydoğu Plastik ve Kimya Sanayicileri Derneği (GAPLASDER) işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘’Plastik, Ambalaj, Kimya Teknolojileri, Hammadde ve Ürünleri Fuarı (GAPPLAST), Ortadoğu Fuar Merkezi’nde törenle açıldı.
AKORT Fuarcılık organizasyonuyla düzenlenen GAPPLAST Fuarı töreni, terör saldırılarında hayatını kaybede şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Açılışta konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Türkiye için zor bir günde, şehitlerin acısını hissettikleri bir anda fuar açılışında olduklarını belirterek, vatan için can veren tüm şehitleri rahmetle andığını söyledi.
Koçer, ‘’Terörle mücadele noktasında Türkiye kararlı bir şekilde yoluna devam edecek. İnşallah şehitlerimizin hiçbirisinin kanı yerde kalmayacak. Ancak terörle mücadeleyi gerçekleştirirken de sağduyuyu ve sükûneti elden bırakmamak gerekiyor. Terörü lanetlerken, şiddeti ortaya koymak terörün istediğini yapmaktır. Dün geceden beri ülkemizde yaşanan olayları tasvip etmek mümkün değil’’ dedi.
GAPPLAST Fuarı’nın ilk kez düzenlenmesine rağmen metrekare ve katılım olarak çok başarılı olduğunu anlatan Koçer, Gaziantep’in ihracatına değinerek, şöyle devam etti:
“Gaziantep aylık bazda Ankara’yı geçerek en fazla ihracat yapan 5’inci şehir konumuna yükseldi. Gerek şehrimizdeki gerekse ülkemizdeki ihracat hedeflerinin çok daha iyi olmasını bekliyoruz ama dünyada ticaret, büyüme yavaşlıyor. Daha iyisi olması için çaba gösteriyoruz, bunun için en temel şey Türkiye’de istikrarlı bir sürecin, öncelikle siyasal sürecin devamı. Ve inşallah diliyorum ki, 1 Kasım seçimlerinde Türkiye bu istikrarı sürecek bir adım atar. Ekonomi de bu istikrarlı süreçten kendine düşeni alır.”
KONUKOĞLU: ‘’BU MİLLETİ HİÇ KİMSEYE BÖLDÜRMEYECEĞİZ’’
Şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da, ‘’Gönül isterdi ki çok daha güzel bir ortamda bu fuarımızı açalım. Son bir aydır yaşadığımız acı olaylar ve terör örgütünün yaptığı hain saldırılarla yüreğimiz kan ağlıyor. Birliğimizi beraberliğimizi bozmadan, ülkemizi düzlüğe çıkarmak için güç birliği yapmamız, bu konuda her türlü çabayı birlikte göstermemiz gerekir.’’
banner521
Gaziantep’in binlerce yıldır hiçbir din, mezhep, dil ve ırk ayrımı yapmadan birlikte kardeşçe yaşamış bir şehir olduğunun altını çizen Konukoğlu, teröre destek veren iç ve dış güçlere tepki göstererek, ‘’Bu milleti hiç kimseye ne böldüreceğiz ne de milleti birbirine düşürecek en ufak bir harekete geleceğiz. Biz birlik beraberlik içerisinde hep türlü tepkimizi göstererek yolumuza devam edeceğiz’’ sözlerine yer verdi.
Plastik ve kimya sektörünün, dünyada en stratejik sektörlerden birisi olduğuna dikkati çeken Konukoğlu, bu sektöre yeterli desteğin sağlanması durumunda 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada önemli katkı sağlayacağına vurgu yaptı.
Konukoğlu, sektörün en büyük ihtiyaçlarından birisinin yetişmiş eleman olduğunu ifade ederken, meslek liselerinde plastik-kimya sektörleriyle ilgili eğitim verilmesini önerdi.
‘’DÜNYA İHRACATINDA DAHA FAZLA PAY ALMAK İSTİYORUZ’’
GAPLASDER Başkanı Murat Kökoğlu da, son zamanlarda artan terör olayları sonucunda şehit olan asker ve polislere rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diledi.
Türk plastik sektörünün AB ülkeleri içinde Almanya’dan sonra 2’inci, dünyada 7’inci sırada bulunduğuna işaret eden Kökoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türk plastik sektörü 20,3 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile dünya plastik dış ticaret hacminden yüzde 1,7 pay alıyor. İstihdam ve ihracatta önemli bir yere sahibiz. 2014 yılında kimyasal madde ve ürünlerinde Gaziantep’in ihracatı 350 milyon dolar, plastikte bu rakam 483 milyon dolar olmuştur. 2015 yılında da bu artış devam ettirilmiştir. Hedefimiz dünya üretim ve ihracatında daha fazla pay almak ve katma değeri yüksek ürünler üretmektir.”
Konuşmaların ardından, Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya ve diğer protokol üyeleri, açılış kurdelesini keserek stantları dolaştılar.
Gaziantep’in yanı sıra Adana, Aksaray, Bursa, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Niğde ve Osmaniye’den katılımın olduğu, temsil edilen firma sayısının 100 ve marka sayısının 150 olduğu GAPPLAST Fuarı, 12 Eylül tarihine kadar ziyarete açık olacak.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER