Gana Alternatif Tıpta Türkiye İle İşbirliği Yapmak İstiyor

Gana Alternatif Tıpta Türkiye İle İşbirliği Yapmak İstiyor

Gana Alternatif Tıpta Türkiye İle İşbirliği Yapmak İstiyor
İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret eden Gana heyetinin başkanı Gana Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Dr. John Hawkins Asiedu, İzmir ve Türkiye ile alternatif tıp, şifalı otlar, bal, kakao, turizm, mobilya gibi sektörlerde işbirliği yapmak istediklerini söyledi.
84. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında İzmir’e gelen Gana delegasyonu, kalabalık bir heyetle İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Heyetin başkanlığını yapan Gana Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Dr. John Hawkins Asiedu, İzmir ile Gana’nın işbirliği için örtüşen birçok sektör bulunduğunu, bunlar arasında şifalı otlar, alternatif tıp, bal, kakao, turizm, mobilya gibi alanlar olduğunu söyledi. Birçok işbirliği alanı olmasına karşın ticaret hacminin çok düşük seviyelerde olduğunu ifade eden Asiedu, “Gana’nın AB ve ABD’ye vergisiz ihracat kolaylığı var. Bu fırsatı Türk iş adamları değerlendiriyor. Ticaretimizi artırmamızın önündeki en büyük engel Gana ile Türkiye arasında ticari ilişkilerinin altyapısını oluşturan yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması ile çifte vergilendirmeyi önleme ve serbest ticaret gibi anlaşmaların henüz imzalanmamış olması. Müzakereleri süren bu anlaşmaların imzalanması ile ticaret hacminin artacağını umuyoruz” dedi.
Türkiye ile ticarette yaşanan diğer sıkıntıların Türkiye’den Gana’ya direkt deniz taşımacılığı olmaması ve malların İspanya üzerinden Gana’ya ulaştırılması olduğunu söyleyen Asiedu, Türk Hava Yolları’nın taşımacılık navlun ücretinin çok yüksek olduğunu ve Gana’ya haftada bir olan sefer sayısının daha da sıklaştırılmasını istediklerini belirtti.
banner457
"TİCARETİ ARTTIRMAK İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLERİ YAPACAĞIZ"
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Gana’nın kardeş ve dost bir ülke olduğunu belirterek, oda olarak büyük önem verdikleri Afrika’da Gana’nın öncelikli ülkelerden birisi olduğunu söyledi. Demirtaş, 2013 yılında İTO üyelerinden oluşan kalabalık bir heyetle Gana’ya 3 günlük iş ve inceleme gezisi yaptıklarını, ziyarette Gana’nın yanısıra Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi ülkelerin Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarının katılımı ile bir toplantı düzenleyip, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi için görüştüklerini hatırlattı. Demirtaş, “Ama ne yazık ki bu kadar önem verdiğimiz Gana ile ticaretimiz istediğimiz seviyede değil. İki ülke arasında 2012 yılında 500 milyon dolar seviyelerinde olan ticaret hacmi daha sonra düşüşe geçti ve 2014 yılı sonunda 333 milyon dolar oldu. Bu bizim için kabul edilemez bir rakam. İki ülkenin potansiyelinin çok altında. Ülkelerimiz arasında müzakereleri süren anlaşmaların hızlandırılması için Ekonomi Bakanlığımız nezdinde girişimde bulunacağız. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil’e de navlun ücretlerin düşürülmesi için bir yazı göndereceğiz. Ticaretimizin arttırılması için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Alternatif tıp alanında da İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde bulunan Tıp Fakültesi ile işbirliği yapılabileceğini belirten Demirtaş, üniversitenin de bu konuda çalışmalar yaptığını ve Gana ile işbirliği yapılması için üniversiteye talimat vereceğini sözlerine ekledi.
Öte yandan kalabalık Gana heyetinde yer alan 9 aylık Nilan herkesin ilgi odağı oldu. Nilan’ı seven İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “İEF’ye gelen hem en kalabalık heyeti hem de en minik delegasyon üyesini ağırlıyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER