Ekrem Demirtaş’tan Bakan Cordona’ya İş Birliği Teklifi

Ekrem Demirtaş’tan Bakan Cordona’ya İş Birliği Teklifi

Ekrem Demirtaş’tan Bakan Cordona’ya İş Birliği Teklifi
banner471
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Kuzey Afrika ve Akdeniz’e açılma konusunda Türkiye ve Malta’nın iş birliği yapabileceğini söyledi.
Malta Ekonomi Yatırım ve Küçük İşletmeler Bakanı Sayın Christian Cardona ile beraberindeki heyet, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Bakan Cardona, İzmir’in sunduğu fırsatları ve İzmirli insanların sıcaklığını çok sevdiğini belirterek, “Bugün ülkelerimiz arasında Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komisyonu imzalanacak. İlişkilerimize yarar sağlayacak bu anlaşma ile ticaretimiz arttığı gibi, Maltalıların Türkiye ve İzmir’i daha yakından tanıma fırsatı olacak. Malta’nın Akdeniz’de özel bir konumu var. Türkiye için Malta konumu nedeniyle Kuzey Afrika’ya açılan bir kapı olabilir” dedi.
Malta’da bulunan Türk yatırımlarının ağırlıklı olarak finans, bankacılık ve limanlar ile ilgili olduğunu belirten Cardona, imzalanacak olan anlaşma ile bu alanların da çeşitlendirilebileceğini sözlerine ekledi. Cordona, Demirtaş ve İTO üyelerini Malta’ya davet etti.
banner521
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, Akdeniz’in çok özel bir coğrafya olduğunu; fakat son yıllarda yaşanan sorunlar sebebiyle ciddi sıkıntılar bulunduğunu söyledi. Demirtaş, Kuzey Afrika’nın istikrarsızlık ve savaş, Güney Avrupa’nın ise ekonomik sorunlarla boğuştuğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
"Oda olarak Kuzey Afrika ile ilişkilerimiz çok gelişmiş durumda ama biz de bu sorunlardan etkilendik. Özellikle geçen yıl Tunus ile bir proje yürütmek için çalışmalara başladık ancak istikrarsızlık yüzünden iptal ettik. Kuzey Afrika’ya turizm ve ticaretin Malta üzerinden başlatılması çok mantıklı. Birlikte proje yapabiliriz. Önce Mısır, Tunus, Libya ve Cezayir ile ülkemizi bağlayacak bir deniz yolu için çalışmalar yaptık, çok da ilerledik ama istikrarsızlıklara takıldı. Malta ile bu konuda iş birliği yapabiliriz.”
Demirtaş, Bakan’dan gelen davet üzerine, İTO üyelerinin yer alacağı bir heyetle Malta’yı fuar zamanında ziyaret edebileceklerini, özellikle bu heyette turizmcilerin yer almasının işbirliği açısından çok yararlı olacağını söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER