Ekonomi Bakanı Zeybekci Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Ekonomi Bakanı Zeybekci Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Ekonomi Bakanı Zeybekci Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi
banner282
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2. Çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi. Zeybekci, "Büyüme güçlü bir şekilde devam ediyor. Büyüme verileri beklentilerimizle uyumlu. Türkiye, küresel ekonominin 2. Çeyrekteki yavaşlamasına rağmen büyüme hızını artırabilmiştir" dedi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2. Çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi. Bakan Zeybekci yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: "Bugün açıklanan 2. Çeyrek büyüme verilerine göre Türkiye 2. Çeyrekte yüzde 3,8 gibi dünyada çok az ülkenin ulaşabildiği bir büyüme oranını yakaladı. Ekonomideki büyüme güçlü bir şekilde devam ediyor. Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyümesi ilk çeyrek için yüzde 2,3’ten yüzde 2,5’e revize edildi.
Büyüme verileri beklentilerimizle uyumlu. Birinci çeyrekte yüzde 2,5 büyüyen ekonomimiz, o dönemde piyasaları şaşırttığı gibi; 2. Çeyrekte de yakaladığı ivme ile piyasaları şaşırttı. Piyasaların, küresel gelişmelerin etkisinde kalarak biraz daha kötümser şekilde resme baktığını düşünüyorum.
Çeşitli defalar kamuoyunu bilgilendirici şekilde düzenlediğimiz toplantılarda beklentilerimizin 2. Çeyrekten itibaren daha güçlü bir büyüme olduğunu belirtmiştik.
Büyüme, yılın ilk yarısında büyük ölçüde iç piyasadaki tüketim kanalından desteklendi. Daha önce belirttiğimiz gibi, büyüme bu yıl büyük ölçüde tüketimin olumlu katkısı ile yüksek çıkacak. Nitekim 2. Çeyrekte
hanehalkı tüketim harcamalarının sabit fiyatlarla yüzde 5,6; kamu tüketim harcamalarının sabit fiyatlarla yüzde 7,2 arttığını görüyoruz.
Türkiye, küresel ekonominin 2. Çeyrekteki yavaşlamasına rağmen büyüme hızını artırabilmiştir. Kamuoyunun bilmesini isteriz ki; yüzde 3,8’lik bir büyüme uzun yıllardır görülmeyen ölçüde zorlu bir küresel ekonomide başarılmıştır. Yanıbaşımızdaki en büyük ekonomik blok olan AB’nin ikinci çeyrek büyümesinin yüzde 0,4 olduğu, Çin’de sermaye piyasalarının sert bir deprem yaşadığı ve çevre ülkelerdeki siyasi gelişmelerin tüm bölge ekonomilerine olumsuz yansıdığı bir dönemde Türkiye yüzde 3,8 gibi bir büyüme başarısı kaydetmiştir.
Hiç şüphesiz bu başarı, Türkiye ekonomisine güvenen iş dünyasından çiftçilerimize ve işçilerimize kadar, alınterini ortaya koyan 78 milyon halkımıza aittir.
İhracat küresel gelişmelerden dolayı, 2015 yılı başından itibaren büyümeye pozitif katkı sunamadı. Ancak önümüzdeki dönemde, ihracatın büyümeye katkı vermeye başlaması ile Türkiye’nin olması gereken yüzde 5’lerin üzerinde büyüme seviyesine doğru yöneleceğini söyleyebiliriz."
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER