CHP’li Bingöl’den ’Teklif Mektubu’na İlişkin Açıklama

CHP’li Bingöl’den ’Teklif Mektubu’na İlişkin Açıklama

CHP’li Bingöl’den ’Teklif Mektubu’na İlişkin Açıklama
banner475
banner471
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim hükümetinin Bakanlar Kurulu’nu oluşturmak için gönderdiği teklif mektubunun kendisine gelmesine rağmen kabul etmediğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, mektubun içeriğini dahi bilmediğini ifade etti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kendisine gönderilen teklif mektubunu hiç almadığını belirterek, teklif gönderilen CHP’li milletvekilleri ile birlikte Başbakanlığa teklifi kabul etmediklerini beyan eden bir mektup gönderdiklerini söyledi. “Biz bakanlık teklifini reddedeceğimizi günler öncesinden açıklamıştık” diyen Bingöl, Kılıçdaroğlu’nun bu yönde yaptığı açıklamayı hatırlatarak, “Dün bize yapılan teklif herhangi bir CHP’li milletvekiline de yapılsaydı yine anında reddedilecekti” dedi.
Teklifi reddetmelerinin temel nedenlerini açıklayan Bingöl, “Bunlardan birisi 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşanan süreç. Burada Sayın Davutoğlu’na görev verildi ama Davutoğlu uzun süren görüşmeler sonrasında hükümeti kuramadı. Yapılması gereken bu görevin sayın genel başkanımıza verilmesiydi. Kabul edilemeyen bir gerekçe ile bu görevlendirme yapılmadı. Hükümeti kuramayan birisine seçim hükümetini kurma görevini vermek çok yanlış. Böyle bir anlayışla kurulan seçim hükümetine herhangi bir CHP milletvekilinin katılması düşünülemez. Dün beş arkadaş bu teklifi reddettik. Ben zaten davet mektubu almadım. Davet mektubu ulaştırıldığında reddettim. Hala davet mektubunun içeriğini dahi bilmiyorum. Arkadaşlarla bir değerlendirme yaptık. Başbakanlığa bunu reddettiğimizi bir mektupla bildirdik” diye konuştu.
MHP’li Türkeş’in ve HDP’li milletvekillerinin teklifi kabul etmelerini de değerlendiren Bingöl, “Bu HDP’nin kendi taktiridir. Parti olarak böyle bir karar verdiler. Sayın Türkeş’in bu görevi kabul etmesi farklı bir anlayışı ortaya koyuyor. Son derece manidar. 7 Haziran seçimleri sonrasında Bahçeli ve MHP’li yöneticilerin ortaya koyduğu olumsuz tavır bugün hangi noktaya geldi hepimiz görüyoruz” yorumunda bulundu.
YSK’nın seçim tarihine yönelik itirazlara ilişkin açıklamada bulunan Bingöl, “YSK bugüne kadar uygulanan 90 günlük süreyi 60 güne düşürdü. Ön seçimi zora sokan YSK’nın kendisi. Ön seçimi birkaç günün içine sığdırmak çok güç. YSK’nın takviminde 4 Eylül’de listeler askıya çıkacak, ayın 6’sında kesinleşecek ve ayın 8’inde ön seçim yapılacaktı. 6 gün içinde ön seçim yapmak mucize. YSK bunu gördüğü için bizim teklifimizi haklı buldu ve kabul etti. Bugün bir mahkemeye başvuru olmuş ama YSK kararları kesin kararlardır. Bugüne kadar yapılan başvurular reddedilmişti” ifadelerini kullandı.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477