Büyükşehir Meclisi’nden Teröre Tepki

Büyükşehir Meclisi’nden Teröre Tepki

Büyükşehir Meclisi’nden Teröre Tepki
banner282
Büyükşehir Belediye Meclisi ortak bir açıklamayla teröre tepki gösterdi. Açıklamayı yapan Meclis Başkan Vekili Mehmet Savruk, polisimize, askerimize ve huzurumuza kalkan kirli ellerlin derhal kırılması gerektiğini söyledi.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısı Başkan Vekili Mehmet Savruk başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısının açılışında ortak bir metinle teröre tepki gösterildi.
"TERÖRÜN KİRLİ ELİ KIRILACAKTIR"
Meclisin ortak tepkisini dile getiren Başkan Vekili Mehmet Savruk, 30 seneyi aşkın gündemden düşmeyen terör belasının can yakmaya devam ettiğini ve her gün gelen şehit cenazelerinin ciğerimizi yaktığını söyledi. Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının birleştiği noktada bir köprü durumunda bulunan ülkemizin dünya güç dengelerini etkileyebilecek stratejik bir konumda bulunduğunu vurgulayan Savruk, "Ülkemiz konumu nedeniyle uzun zamandan beri çok yönlü çıkar ve güç çatışmalarına sahne olmuş ve halen de olmaktadır. Bölgede cumhuriyet ve demokrasiyle yönetilen tek Müslüman ülke olan Türkiye’miz nüfus potansiyeli, zengin kaynakları, gelişmekte olan teknolojik ve ekonomik gücüyle dengeyi bulunduğu tarafa değiştirebilecek milli güce ve coğrafyaya sahiptir. Bu derecede önemli bir konuma, güce ve coğrafyaya sahip bir ülkenin terör ortamında tutulmasında bazı devlet ve güçler açısından zaruret bulunduğu görülmektedir. İşte bu nedenle de cahil insanları kandırarak dağa çıkartıp, kendi devletine düşman bir vatandaş haline getirmek ve böylece ülkemizi bölüp, güçsüz bırakmak bu çevrelerin değişmeyen amacı olmuştur. Bu amacın gerçekleşmesi için her zaman olduğu gibi şu anda da çok daha yoğun bir şekilde polisimize, askerimize, huzurumuza ve birliğimize kalkan eller vardır. Bu kirli ellerin derhal kırılması artık elzem hale gelmiştir. Bu eller mutlaka kırılacak, huzur ve birlik sağlanacaktır. Bundan en küçük bir şüphemiz bulunmamaktadır" dedi.
"ORTAK KAYGIMIZ VATAN"
Devlet ve millet olarak çok hassas bir dönemden geçtiğimizi dile getiren Meclis Başkan Vekili Mehmet Savruk, terör belasından kurtulmanın Kurtuluş Savaşımızın temel ilkeleri gibi ancak azim ve iradeyle mümkün olabileceğini söyledi. Teröre karşı olmazsa olmaz tek konunun birlik ve beraberlik olduğunu ifade eden Savruk, "Toplumumuzu kin ve nefrete sevk edebilecek, birbirimize düşürecek, düşman edecek söz ve tutumlardan titizlikle kaçınmalıyız. Zira şimdi güçlü olmak, bir olmak ve dik durmak zamanıdır. Teröriste her zaman aynı İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi ’Senden korkmuyoruz, cesuruz ve kararlıyız’ mesajı verilmelidir. Son derece açıktır ki ülke menfaatleri bakımından siyasal çekişmelerin bir tarafa atılmasında, kin ve nefret doğuracak tutum ve davranışlardan özenle kaçınılmasında çok büyük faydalar bulunmaktadır. Bu cümleden olmak üzere teröriste moral verebilecek söylemlerden, tavır ve davranışlardan uzak durmamız gerektiği ortadadır. Unutulmamalıdır ki gerçek savaşlarda topun, tankın, tüfeğin yapamadığını akla dayalı yöntemler yapmıştır. Birlik ve beraberliğin önemi her zaman ve her yerde öne çıkarılmalıdır. Terörle mücadele önce zihinde bitirilmelidir. Son günlerde yaşadığımız PKK eylemlerinden dolayı Kürt vatandaşlarımıza tepki gösterilmesi, bu bağlamda eylemler ortaya konması PKK’ya destek sağlamış olacaktır. Unutulmamalıdır ki her Kürt vatandaşımızın asla PKK mensubu olmadığı gibi her PKK’lı da Kürt değildir. Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeleri olarak siyasi görüşümüz ne olursa olsun şu sıkıntılı günlerde kaygımız vatandır. Bizlerin güvenliği için canını veren Kahraman şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve Büyük Türk Ulusuna sabır ve baş sağlığı, gazilerimize acil şifalar diliyoruz" diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı toplantısı teröre karşı ortak tepki ile açıldı. Meclis Başkan Vekili Mehmet Savruk daha sonra AK Parti’de MYK’ya girerek Genel Başkan Yardımcısı olan Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Özhaseki’yi üstlenmiş olduğu görev nedeniyle tebrik ederek başarılar dileklerini iletti.
Büyükşehir Belediye Meclisi daha sonra gündemine geçti ve gündemde bulunan 89 maddeyi görüşerek karara bağladı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER