Burun Estetiği Ameliyatları İle Muhteşem Değişim

Burun Estetiği Ameliyatları İle Muhteşem Değişim

Burun Estetiği Ameliyatları İle Muhteşem Değişim
banner475
banner471
Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, mükemmel bir görünümden öte daha iyi ve uyumlu bir görünüm beklentisi olan kişilerin burun estetiği operasyonlarından oldukça memnun kaldıklarını söyledi.
Burun estetiği Türkiye’de ve Orta Doğu ve Arap coğrafyasında insanların büyük sorunlarından birini oluşturmaktadır. Burun estetiği ameliyatları konusunda açıklamalarda bulunan Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, “Burun şekillendirme ameliyatlarına tıp literatüründe ‘rinoplasti’ denilmektedir. Bu ameliyatların iki türlü faydası vardır. İlk olarak bu operasyon sırasında burnunuza doğal ve yüzünüzle uyumlu güzel bir şekil verilir, ikinci olarak ise nefes almanızda da burnunuzdaki kıkırdak bölümünün (septum) şeklinin bozulmasına bağlı olarak oluşmuş bir sorun mevcutsa bu da düzeltilerek rahat nefes almanız sağlanır. Burun şeklinden hoşnutsuz olan kişilerin haricinde nefes alırken güçlük çekilmesi, burun tıkanıklığı ya da horlama gibi sorunlar da ameliyat nedenleri arasında sayılabilir. Gerçekleştirilecek burun estetiği ameliyatı esnasında burun ucu tekrar şekillendirilebilir, büyüklüğü ile oynanabilir, dudakla ve alınla oluşturduğu açılar değiştirilebilir ya da burun delikleri küçültülebilir. Ameliyat olacak kişide nefes alma konusunda sorunların yaşandığı durumlarda septoplasti, konka rezeksiyonu gibi nefes alma konusunda oluşan problemleri de ortadan kaldırmak amaçlı olan uygulamalarla birlikte yapılmalıdır. Burun ameliyatlarında sağlanacak olan başarı hastanın bu ameliyatla ilgili beklentilerini doktoruna net olarak aktarmasına da bağlıdır. Bu nedenle kişiler doktorları ile yaptıkları karşılıklı görüşmeler sırasında beklentilerini ve yaşadıkları sorunları net olarak aktarmalıdırlar. Gerçek ötesi ya da çok mükemmel hedefleri olan insanlar bu operasyonlar sonucunda büyük ihtimalle hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle mükemmel bir görünümden öte daha iyi ve uyumlu bir görünüm beklentisi olan kişiler bu operasyonlardan oldukça memnun kalırlar” dedi.
“BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN UYGUN ADAY MISINIZ?”
Burun estetiği ameliyatları için kimlerin uygun olduğu ile ilgili olarak da Opr. Dr. Nazmi Bayçın şu bilgileri verdi: “Eğer yaşınız 17 ve üzerinde ise ki bu yaş hem kemik hem de kişilik gelişimi için alt sınır olarak kabul edilebilir. Burun estetiği ameliyatı için uygunluk için mevcut durumları sıralayacak olursak burnun yüze göre normalden daha büyük görünmesi, yandan bakıldığında burun kemiğinin kambur görünümlü ya da dışa doğru çıkıntılı olması, önden bakıldığında normalden daha geniş görünmesi, sağa, sola doğru eğrilik ya da çarpıklık olması, burun deliklerinin geniş veya asimetrik olması, burun ucunun aşağıya doğru sarkması ya da çok kalın veya geniş olması ve burundaki şekil bozukluğuyla birlikte nefes alma problemlerinin olduğu durumları sayabiliriz.”
“AMELİYAT SONUCUNU HANGİ FAKTÖRLER ETKİLER?”
Dr. Nazmi Bayçın şöyle devam etti: “Burun dikey ekseninin düz olması, ya da eğrilik, çarpık gibi problemlerin olması, burnun büyüklüğü, burun cildinin ince veya kalın olması durumu, daha önce geçirilen bir burun travması ya da önceden olunmuş bir burun ameliyatı, bünye olarak yaralarla ilgili iyileşme problemlerinin varlığı, sigara kullanımı, burun kıkırdaklarının güçlü ya da zayıf olması, burun ile yüz arasındaki mevcut olan uyumun iyi ya da kötü oluşu, doktor tavsiyelerine ne kadar uyulduğu ve sadık kalındığı ameliyat sonucu üzerinde önemli etkilere sahiptir.”
“BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ”
İyileşme süreci ile açıklamalarda bulunan Opr. Dr. Nazmi Bayçın, “Burun estetiği ameliyatlarının uygun donanıma sahip olan bir hastane ortamında genel anestezi altında gerçekleşmesi gerekmektedir. Ameliyat süresi ise burunda yapılacak düzeltmelere bağlı olarak değişmektedir. Benim yaptığım burun ameliyatları çok özel bir durum yoksa 1,5 ile 2 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrasında iyi hissettiğiniz takdirde aynı gün, eğer istirahat etmek isterseniz 1 gün dinlenerek hastaneden çıkabilirsiniz. Ameliyat sırasında burna verilen şeklin korunması için plastik bir kalıp yerleştiriyoruz. Ben burna tampon yerleştirmiyorum. Bu sayede insanlar ameliyat sonrasında rahat nefes alabiliyorlar. Ameliyattan sonra burun çevresinde şişme ve morluklar oluşmaktadır. Ancak burun kemiklerinde kırma işlemi uygulanmadığı için şişme ve morluklar çok daha az düzeyde ortaya çıkmaktadır. Ameliyatın gerçekleştirildiği gün göz çevresine yapılacak olan buz uygulaması ile göz çevresindeki morluk ve şişliklerin nispeten daha az olması sağlanabilir. Bunun en azından gece uyuyuncaya kadar devam etmesinde fayda var. Ameliyat sonrasındaki ilk birkaç gün burun deliklerinden sızıntı şeklinde kan gelebilir. Sizi korkutmasın; bu çok normaldir” diye konuştu.
Dr. Bayçın, ameliyat sonrasındaki iyileşme dönemi ile ilgili açıklamalarını şöyle tamamladı: “Ameliyattan sonra rahatsız edici düzeyde ağrılarınız olmayacak. Ameliyattan sonraki 7. günde plastik kalıp burnunuzdan çıkarılacaktır. Oluşan morluklar genel olarak 4-5 gün içinde kaybolur ve mevcut şişliklerin büyük bölümü de ilk 7 gün içinde hızla azalır, sonrasında ise burun şekli kendini gösterir. Bu noktadan sonra normal yaşamınıza dönmenizde bir sıkıntı yoktur. Burun çevresinde kalan şişliklerin azalması ve burnun tam olarak oturarak son halini alması için en az 6 ay geçmesi gerekecektir. Ameliyattan sonra en az 2 ay süreyle burnunuzu çeşitli darbe ve güneş ışınlarından korumanız gerekir. Yazın ameliyat olunması durumunda mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Yine aynı dönemde gözlük kullanmamanızda da yarar var. Bu süre zarfında gözlük kullanımına alternatif olarak lens tercih edebilirsiniz.”
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER