BTS’den Dünya Barış Gününe Katılım Çağrısı

BTS’den Dünya Barış Gününe Katılım Çağrısı

BTS’den Dünya Barış Gününe Katılım Çağrısı
banner526
banner471
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Malatya Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Hasan Akdemir, 1 Eylül’de kutlanacak Dünya Barış Günü nedeniyle tüm vatandaşlara, yapılacak etkinliklere katılma çağrısı yaptı.
Akdemir, BTS il binasından yaptığı açıklamada ülkenin dört bir yanında barışı sahiplenip, barışa ses vereceklerini söylerken, bu yıl yapılacak olan Dünya Barış Günü kutlamalarının ülkede ve bölge coğrafyasından yaşanan olaylar nedeniyle her zamankinden daha önemli olduğunu belirtti.
banner521
Ülkenin ve Ortadoğu’nun çatışma, gözyaşı ve acı içinde Dünya ‘Barış Günü’ne girdiğini söyleyen Akdemir sözlerini şöyle sürdürdü:
“ABD gibi küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak’ta savaş sürüyor. Hala kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağdışı cihatçı IŞİD vb. örgütler en çok kadınların hayatını cehenneme çeviriyor. Ortadoğu halklarına dünyayı dar ediyor. Milyonlarca savaş mağduru çok kötü koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, binlercesi, çıktığı umuda yolculuk adı verilen göç yollarında can veriyor.
Ortadoğu iç savaşlarla, etnik ve dini boğazlaşmalarla debelenirken, Türkiye de bu kaosun parçası olarak Reyhanlı’da, Roboski’de, Suruç’ta yaşanılanlar gibi daha büyük acılarla yüz yüze kalacaktır. Bizler, bir can daha yitmesin, salgın hastalıklar, sakatlıklar toplu ölümler olmasın, insanlar evlerini terk etmesin, doğaya kıyılmasın diye bu çılgınlığı durdurmak istiyoruz. Dahası Suruç Katliamı’nı gerçekleştirenlerin, Ortadoğu’da savaş suçu işleyenlerin, cihatçı çeteleri besleyenlerin ortaya çıkarılıp cezalandırılması gerektiğini söylüyoruz. Akan kan, toprağa düşen canlar üzerinden iktidar ve oy hesabı yapanları bin kez lanetliyoruz. Biz emek meslek örgütleri KESK ve TMMOB olarak; Çocuklarımız ölmesin barış hemen şimdi diyoruz”
YORUM EKLE
banner525
SIRADAKİ HABER