Bodrum Da Mülteci Sorunu Turizmi Ve Halk Sağlığını Tedirgin Ediyor

Bodrum Da Mülteci Sorunu Turizmi Ve Halk Sağlığını Tedirgin Ediyor

Bodrum Da Mülteci Sorunu Turizmi Ve Halk Sağlığını Tedirgin Ediyor
banner475
banner471
Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan pazar yerinden yatıp kalkan kaçaklar, pazar esnafına ve Bodrum’daki birçok vatandaşa rahatsızlık vermeye başladı.
Bodrum Merkez Pazar yerinde son dönemlerde yatan, yaşayan yabancı uyruklu kişiler, acı dolu yaşamları ile üzüntü verirken bir yandan tepki çekiyor. Bodrum pazarından evine sebze meyve almak amacıyla alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar çevrede duydukları kötü kokular nedeniyle endişe duyduklarını belirterek alışveriş etmekten çekiniyor veya alışveriş etmekten vazgeçtiklerini belirtiyorlar. Bu kişilerin durumuna insani yönden üzüldükleri ifade edilmesine rağmen Bodrum gibi bir güzide turizm merkezinde bu tür olayların yaşanmaması, acil kalıcı önlem alınması gerektiği belirtiliyor. Vatandaşların ve pazar esnafının iddiasına göre, mülteciler pazaryerinde yatıp kalkıp, tuvaletlerini de buraya yapıyor.
VATANDAŞ MUĞLA VALİSİNE SESLENİYOR
Belediye ekipleri belli aralıklarla bölgede temizlik çalışması yapsa da, bu yeterli olmuyor. Bodrum pazarına alışveriş için gelen Ersen Kontaş isimli vatandaş, bu duruma artık bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Yetkililerden yardım isteyen Kontaş, şunları söyledi:
"Bu pazardan aldıklarımızı nasıl eve götüreceğiz de çocuklarımıza yedireceğiz. Ben buradan pazar yapmıyorum. Muğla Valisine ve Bodrum’daki yetkililere sesleniyorum. Bu pazaryeri için daha temiz nasıl olacaksa Çarşamba veya Perşembe günü sabahtan buranın yıkanması veya temizlenmesi gerekiyor. Herkes buradan bir şeyler alıp evine götürüyor. Toplum sağlığına zararı olan bir yer şuan burası. Bunlar neden oluyor? Suriyeli arkadaşlar burada kalıyorlar. Tuvaletlerini de buraya yapıyorlar. Yattıkları yerde burası. Burası resmen fosseptik kokuyor. Buradan aldıklarımızı da götürüp yiyeceğiz. İnsanlar da alışveriş yapıyor" dedi.
PAZARDA SAĞLIK ENDİŞESİ
Vatandaşlar pazardan alacakları gıda veya diğer alışveriş malzemelerinin sağlık yönünde endişeli bulduklarını belirtiyor. Bodrum da pazaryeri başta olmak üzere çeşitli sokak, park gibi yerlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışan yabancı uyruklu kişilerin yarattığı endişeli ortam için yetkililer ve özellikle Muğla Valiliğinin önlem alması isteniyor.
Bazı vatandaşlar da “Allah bu kişilere yardımcı olsun, üzülüyoruz, ancak kendi geleceğimizden, huzur ve güvenliğimizden endişe etmeye başladık” diyor.
Pazarcı esnafı, belediyenin ve kendilerinin yaptıkları temizliğe rağmen müşteri sayılarının ve alışverişin azaldığını belirterek” bu durumu istemiyoruz “dediler.
KOCADON :TÜRKİYENİN İMAJINA ZARAR VERİYOR
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ilçede yaşanan bu durum karşısında çok üzüldükleri ni ancak önlem almalarına rağmen çaresiz kaldıklarını ifade etti. Mehmet Kocadon, "Devletimiz Bodrum’a yüzünü daha fazla dönmesini bekliyoruz. Bu görüntüler Türkiye’nin imajına zarar veriyor. Allah kimseyi evinden yurdundan toprağından etmesin. Ancak bizim elimizden daha fazlası gelmiyor. Kaymakam beyle bu konuyu görüşüyoruz. Elimizden gelen önlem ve tedbirleri almaya çalışıyoruz. Sorunun çözümü konusunda Devletimizin daha üst kurumlarının yöneticilerinden daha fazla destek bekliyoruz.
Dünya çapında bir turizm merkezi olan Bodrum da bu acıların, sorunların yaşanmaması nı istiyorum. Bu konu elbette insanlık dramı olan bir konu. Ancak sorunun çözüm yolu, Ülkemizin önemli döviz girdilerinin olduğu Bodrum ve diğer benzeri turizm kentleri olmamalı." dedi.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477