BANAZ ÇAYI NEDEN KİRLENDİ, BANAZ ÇAYI BİR DAHA KİRLENECEK Mİ?

Banaz Çayı kirletilmeye başlayınca halk ayağa kalktı, Vali Salim Demir'in talimatı ile  özel idare tedbir için işe koyuldu.

BANAZ ÇAYI NEDEN KİRLENDİ, BANAZ ÇAYI BİR DAHA KİRLENECEK Mİ?
banner282

Dünyanın ikinci büyük kanyonları Ulubey Kanyonlarından geçen Dokuzsele deresimin kirliğini anlatmaya gerek yok. Uşak Deri Karma OSB ve Uşak Evsel atıklarının suları arıtıldıktan sonra bu dereye bırakılıyor ve bu dere ne yazık ki kirlenmeye devam ediyor. Bu derece canlı görmek imkansız. 
Ancak Banaz Çayı ile ilgili bu güne kadar pek şikayet gelmiyordu. Taki 20 gün öncesine kadar. Peki ne oldu da birden bire Banaz Çayı ile ilgili kirlilik şikaytelerti gelmeye başladı eylemler yapıldı. 
Peki ne oldu da birden bire Banaz Çayı ile ilgili kirlilik şikaytelerti gelmeye başladı eylemler yapıldı. 
Olayın detaylarını usak.tv araştrıdı. Aslında yaşanan bu kısa süreli kirlikik ve halkın ayağa kalkması Banaz Çayını kurtarma da etkili olacak. 
Sivaslı, Selçikler Kasabası, Tatar Kasabası ve Yayalar köyünde kanalizasyon ve evsel atıklar için arıtma tesisi bulunmuyor. Kanalizasyonlar açıktan akıyor. Aldığımız bilgilere göre Sivaslı Selçikler ve Tatar kasabası 3 belediye bir araya gelerek arıtma tesisi için çalışmalara başlamış durumda. Yayalar Köyünde ise kod farkından dolayı kanalizasyon atıkları bu arıtmaya dahil edilemiyor. 
Yayalar da kanalizasyon açıktan akarak dereye bırakılıyor. Yayalar hayvancılığın çok olduğu bir köyümüz. Yaklaşık 300 hane hayvancılık ile uğraşıyor. Bu hayvanların sıvı atıkları da bu kanalizasyona bırakılıyor. Kanalizasyon atıklarının toplanması için daha önce belediye, daha sonra ise özel idare tarafından bir gölet yapılmış ve atıklar burada biriktirilmiş. Ancak geçtiğimiz günlerde bu gölet dolmuş ve Banaz çayına akıntı başlamış.     
    Bunun üzerine Özel İdare, DSİ ve diğer yetkililer önlem almak için bölgede incelemelerde bulunmaya başlamışlar. Bu sırada gölet seviyesinin yükseltilmesi ve önlem alınana kadar 2-3 ay daha suların toplanması konuşulurken iş güzar bir özel idare çalışanı göletin önünü açtırarak atıkları Banaz Çayına salmış. Bunun üzerine zaten suyun az aktığı Banaz Çayı ve çevre kokudan geçilmez hale gelmiş. Olayı gören  Sivaslı Kaymakamı da dereyi temizlemek içiğn DSİ Yayalar göletini açtırmış. Bu göletten akan sular da Yayaların kanalizasyon sularını Banaz Çayına taşıyınca Banaz çayında balık ölümleri ve vatandaşların feryatları başlamış. 
    Eylem yapan vatandaşlar akan pis suların Yayalar da bulunan FİT Doğal Hayvancılık 'a ait Uşak 'ın en büyük ve büyükbaş hayvan çiftliğinden salındığını iddia etmişlerdi. Ancak çiftlik sahipleri eylemcilerin liderlerini çiftliğe davet ederek katı ve sıvı gübrelerin nasıl işlendiği konusunda bilgilendirmiş ve kirliliğin kendilerinden kaynaklanmadığını açıklamışlardı. 
FİT DOĞAL HAYVANCILIK HAYVANCILIK AVRUPA STANDARTLARINDA ÜRETİM YAPIYORUZ
Konuyla ilgili görüştüğümüz ve incelemelerde bulunduğumuz FİT Doğal Hayvancılığın Genel Müdürü Ramaqzan Özdemir Çiftliklerinde 1100 Büyükbaşka Hayvan bulunduğunu ve Avrupa standartlarında üretim yaptıklarını belirterek:
"Çiftliğimizde son teknoloji kullanılmaktadır. Her alanda olduğu gibi gübre yönetiminde de Avrupa satndartaları uygulanmaktadır. Çiftlikte toplanan gübre Separatör ile ayrıştırılarak katı ve sıvı gübre havuzlarında toplanmakta katı gübreler satılmakta sıvı gübreler ise kiralamış olduğunuz tarlalara su ile karıştırılarak gübre olarak saçılmaktadır. Biz yıllardır burada hizmet veriyoruz ve çiftliğimizde 35 kişi çalışıyor. Banaz çayını kirletmemiz asla söz konusu değildir" dedi. 
    BANAZ ÇAYI ARTIK KİRLENMEYECEK
Vali Salim Demir'in talimatı ile Uşak İl Özel İdare hemen çalışmalara başladı ve Banaz çayında bir daha böyle bir olay yaşanmaması için önlemler alınmaya başlandı. Yayalar'ın alt kısmında hummalı bir çalışima var. Kanalizasyon atıklarının temizlenmesi ve çevreyi kirletmemesi için Özel idare ekipleri hızlı bir çalışma yapıyor. Atıkların bıraklıdığı göletin yüksekliği artırıldı, Yeni arıtma tesisi yapılması için çalışmalara başlandı. Dozerler ve kepçeler sazlık alanları oluşturmak için ise çalışmalar yapıoyor. Açıktan akan kanalizasyon ise boru içine alındı. 
    Dileriz Banaz Çayında yetkililer bundan sonra daha hassas olurlar ve Banaz Çayı temiz akmaya devam eder. Dileriz Duyarlı vatandaşlar, ve Duyarlı Yetkiler sayesinde Banaz Çayı hep temiz kalır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER