ATSO Ve ATB Başkanları Etiyopya Heyetini Konuk Etti

ATSO Ve ATB Başkanları Etiyopya Heyetini Konuk Etti

ATSO Ve ATB Başkanları Etiyopya Heyetini Konuk Etti
Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh ve Etiyopya Antalya Fahri Konsolosu Bülent Çekiç, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’i ziyaret etti.
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh, Etiyopya Başkonsolosu Goitom Kahsay Hagos ve Etiyopya Fahri Konsolosu Bülent Çekiç’i misafir etti. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır’ın da yer aldığı görüşmede Antalya, ekonomi ve yapılabilecek işbirlikleri üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.
TARIM VE TURİZM ŞEHRİYİZ
Etiyopya heyetini konuk etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren ATSO Başkanı Davut Çetin, heyete Antalya ekonomisi ve ATSO hakkında bilgiler verdi. Antalya ekonomisinin lokomotif sektörlerinin turizm ve tarım olduğunu vurgulayan Başkan Çetin, “Antalya’da her yıl 13 milyon düzeyinde turiste ev sahipliği yapıyoruz. Akdeniz çanağındaki İspanya, Mısır gibi ülkelerden daha fazla sayıda 5 yıldızlı otel Antalya’da hizmet veriyor. Bugüne kadar turizmde daha çok deniz-kum-güneş odağında gelişme kaydettik. Turizmde çeşitlendirme çalışmalarımız sürüyor. Kongre, fuar, spor turizmi gibi alanlarda önemli mesafe kaydettik” dedi.
Antalya’nın Türkiye’nin tarımsal üretim başkenti olduğunu kaydederek, örtüaltı tarımsal üretiminin yarısını karşıladığını kaydeden Başkan Çetin, “ekonomimizin lokomotif sektörleri turizm ve tarım olduğu için ağır sanayi yatırımlarına ev sahipliği yapmıyoruz. Organize Sanayi Bölgemiz bu bilinçle çevreye saygılı yapısı ile adından söz ettiriyor. Serbest bölgemiz ise özellikle yat üretiminde markalaşma yolunda ilerliyor” dedi.
Havayolu bağlantısı kurulması sonrasında pek çok Türk şirketinin Etiyopya’ya yatırımlarının olduğunu kaydeden Başkan Çetin, “Antalya-Etiyopya arasında ticaret hacmi maalesef yok denecek kadar az. Üyelerimizi kümelenme mantığı ile yurt dışına açan projeler geliştiriyoruz. Bu anlamda Etiyopya’yı da çalışılan pazarlar arasına alıp ticari ilişkilerimizi geliştirebiliriz.” ÇANDIR: TURİZMDE OLDUĞU GİBİ TARIMDA DA TÜRKİYE’NİN BAŞKENTİYİZ
Antalya’nın tarımsal faaliyetleriyle ilgili Etiyopya heyetini bilgilendiren ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, “Antalya, turizmde olduğu gibi tarımda da Türkiye’nin başkenti. Tarım ürünleri konusunda şehrimiz önemli yatırımlara sahip. Türkiye’nin örtü altı tarımsal üretiminde lider konumdayız. Tarımsal milli hasılada da lider konumdayız” diye konuştu. Meyve üretiminde de kışın Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 80’inin üzerinde ki kısmını ve yıl genelinde de yüzde 15’inin Antalya tarafından karşılandığını vurgulayan Başkan Çandır, “Tarımsal üretim çok önemli. Antalya’da bizler gelişmeyi yol ve betonlaşma olarak gördük. Şimdi de süs bitkileriyle bu tahribatı telafi etmeye çalışıyoruz. Etiyopya’da önemli bir tarım ülkesi. Umuyorum ki sizler bu hatayı yapmazsınız” dedi.
ETİYOPYA ULUSLARARASI YATIRIMCILAR İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜLKE
Etiyopya’nın önemli tarım alanları olduğunu aktaran Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh, olumlu işbirlikleri kurarak Antalyalı yatırımcıları da çekmek istediklerini vurguladı. Etiyopya’nın yatırım fırsatları olan önemli bir Afrika ülkesi olduğunu dile getiren Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh, “Etiyopya uluslararası yatırımcılar için önemli bir ülke. Afrikaya gelen yatırımcıların çoğu ülkemizi tercih ediyor. Etiyopya Afrika kıtasında bulunan en güvenli ülkelerin başında geliyor” şeklinde konuştu.
Türkiye’den gelen yatırımcıların Etiyopya’da 300’e yakın iş projesi ürettiklerini ve bu projelerden 90’dan fazlasının şu an hayata geçtiğini de belirten Etiyopya Büyükelçisi Workneh, “Umarız yapacağımız ortak çalışmalarla ilişkilerimizi daha da ileriye taşıyacağız. Etiyopya sadece tarımsal yatırımlarla değil turizm açısından da işbirliği yaparak tanıtımına katkı vermek istiyor. Etiyopya Afrika Birliği’nin başkenti olan bir ülke. Sizlerle de bu güven içerisinde işbirliği kurmak istiyoruz” dedi.
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, görüşmenin sonunda Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh’e ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından yapılan suluboya Kaleiçi tablosunu hediye etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER