ASİMDER 343 Şehidi Andı

ASİMDER 343 Şehidi Andı

ASİMDER 343 Şehidi Andı
banner526
banner471
Uluslar Arası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER), Van’da 1914-1918 yılları arasında Ermeni asıllı Metran İsa ve çetesi tarafından hunharca katledilen 343 Vanlı şehit için Kur’an okuttu.
banner521
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan ASİMDER Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, 1914 - 1918 yıllarında Rusların Van’ı işgali sırasında, işgalci güçlerden birinin de Ermeni asıllı Metran İsa ve arkadaşlarının olduğunu belirtti. Ermeni çetelerinin yaptığı katliamlardan kurtulmak için çaresiz kalıp Van’ı terk etmek isteyen halkın, kendi vatandaşı olan Metran’a güvenip kayığına bindiğini ifade eden Ermiş, “Katliamlardan kurtulmak amacıyla çocuk, kadın, yaşlı ve gençlerden toplam 343 kişi, Ermeni asıllı Metran İsa’ya ait kayığa bindi. Ancak Metran İsa ve arkadaşları, Van Gölü’nün ortasında yolcuların kıymetli eşyalarını aldıktan sonra tek tek ve topluca katliam yapmıştır. Bu katliam, halen Van ve yöresinde yaşayan yaşlılar tarafından Kürtçe ağıtlarla anılmaktadır” dedi.
Bugün hala Metran İsa’lar ve arkadaşlarının aynı işi yapmak için fırsat kolladığına dikkat çeken Ermiş, “Van ve çevresinde birçok katliamlar yapılmıştır. Bunun bir örneği de ‘doğunun Çanakkalesi’ dediğimiz Zeve Şehitliği’dir. Bu kapsamda Metran İsa ve arkadaşlarının katlettiği 343 Vanlı şehidimizi rahmetle anıyoruz” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
banner525
SIRADAKİ HABER