AKUT’un Gözbebeği Yeterlilik Sınavını Bekliyor

AKUT’un Gözbebeği Yeterlilik Sınavını Bekliyor

AKUT’un Gözbebeği Yeterlilik Sınavını Bekliyor
banner471
AKUT Arama Kurtarma Derneği Eskişehir Ekibi’nin 3 yıl önce edindiği ve arama kurtarma eğitimlerini tamamlayan Labrador Retreiver cinsi ‘Sheila’ isimli köpek, bu yıl Samsun’da düzenlenecek olan AFAD’ın Köpekli Arama Timi Yeterlilik Sınavı’nı bekliyor.
Sahibi Burak Akın tarafından henüz 2 aylıkken sahiplenilen ve 3,5 yaşına erişen Sheila, AKUT’un katıldığı arama kurtarma operasyonlarında destek vermek üzere aldığı eğitimleri tamamladı. Bu yıl Samsun’da düzenlenecek olan Köpekli Arama Timi Yeterlilik Sınavı’nı başarı ile geçmesi beklenen Sheila, yaklaşık 10 yıl boyunca ekipte operasyonlara çıkabilecek. Sheila ve aldığı eğitimlerle ilgili bilgi veren Eskişehir Ekibi Köpekle Arama Birimi Sorumlusu Burak Akın, “Daha önce doğa arama ve enkazda arama eğitimleri aldık. Bu sene pentatlon ve çeviklik çalışmalarını tamamladık. Umuyoruz ki bir terslik çıkmazsa Ekim ayında gerçekleşecek sınavda Sheila, son görevini tamamlayacak, sınavını geçecek ve Eskişehir bir kurtarma köpeğine kavuşmuş olacak. Sheila, bu sınavın arkasından Eskişehir ve çevre illerde meydana gelebilecek bir afette, doğa kazalarında aktif olarak görev yapmaya başlayacak” dedi.
“EĞİTİMLERE SINAVIN ARDINDAN OPERASONLARLA DEVAM EDECEĞİZ”
Sheila’nın sınavın ardından geçireceği süreçten söz eden Akın, “Sheila ile ilk olarak doğada arama eğitimleriyle başladık. Daha sonra da kokulara güçlendirerek enkaz üzerinde çalışmalara devam ettik. Son olarak da çeviklik imtiyazını güçlendirmek için pentatlon ve çeviklik çalışmalarını tamamladık. Sınavdan sonra eğitimlerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
“KURTARMA KÖPEKLERİ 10 YAŞINDAN SONRA GÖREVDEN İHRAÇ EDİLİYOR”
Arama kurtarma köpeklerinin görev süresi ile ilgili olarak konuşan Akın, şöyle devam etti:
“Kurtarma köpekleri sınava girdiği andan itibaren uzun süre görev yapabiliyorlar. Bu yaşa bağlı olmanın yanı sıra, ırksal özelliklere de bağlı olabiliyor. Genel itibariyle ortalama 9 ila 10 yaşını tamamladığında görevden ihraç edilebiliyor.”,
“SHEILA ÖLENE KADAR BENİMLE KALACAK”
Sheila’nın görevini tamamlamasının ardından ömrü bitene kadar kendisi ile kalacağına değinen Burak Akın, “Uzunca yıl köpeğinizle vakit geçiriyorsunuz. İnsanlar pet hayvan yetiştirmekte zorlanırken, biz hem hayvanla vakit geçirip hem eğitimlerini üstleniyoruz. Bu yüzden emekli etseniz de minnet duygusuyla tamamen yanınızda kalmasına izin veriyorsunuz. Sheila da benim yanımda ömrünün sonuna kadar beraber olacak” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER