UŞAK UTSO’NUN MESLEKİ EĞİTİMİNİ BENİMSEDİ

UŞAK UTSO’NUN MESLEKİ EĞİTİMİNİ BENİMSEDİ

UŞAK UTSO’NUN MESLEKİ EĞİTİMİNİ  BENİMSEDİ
banner475
banner471

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde oluşturulan meslek eğitim koordinatörlüğü geçlerin meslek sahibi olmaları ve iş bulmalarını kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Eylül ayında başlayan proje kapsamında meslek öğrenmek için 400 kişi baş vuruda bulundu. Bunlardan 200 kişinin başvurusu değerlendirmeye alındı ve yaklaşık 80 kişide bir işyerine yerleştirilerek hem meslek sahibi olmaları hem de eğitim almaları sağlanıyor.Mesleki eğitime baş vuran ve eğitim gören gençler haftanın 5 günü çalışıyor 1 günü ise çıraklık eğitimi görüyorlar asgari ücretin %30 oranında maaş alıyorlar.

Mesleki Eğitimi görenlerin sigortaları devlet tarafından ödeniyor. 

UMPAŞ HOLDİNG’e bağlı yeni birlik makinada  3 yıldır meslek eğitimi gören ve çalışan gençler uygulamadan oldukça memnunlar.

                               Uşak Ticaret ve Sanayi Odası  Meslek Eğitim Koordinatörü Mehmet ali AKGÜN Mesleki eğitim çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

 

AKGÜN yaptığı açıklamada :     “2009 Yılı Eylül Ayında Ticaret odası bünyesinde kurulmuş birimdir. Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı Meslek eğitim alanında çalışmasıyla ilgili Uşak Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü, Esnaf Odaları Başkanlığı ile işbirliği protokolü imzalamıştır.

      Birimin başlıca görevleri arasında;

ilköğretim, lise veya Ön lisans mezunu, mesleği olmayan gençlere meslek edinmelerinde iş yeri teminiyle ilgili koordinasyon sağlamak.

Meslek öğrenmek isteyen 15 yaş ve üzeri kişiler UTSO meslek eğitim müracaatlarını yapar ve ilgili bilgi formlarını doldururlar. Meslek eğitim koordinatörlüğü sanayi kuruluşları ve işletmelerden bu yönde çalışarak talep alır. Taleplerden kaç kişi, hangi meslek ve yaş gurubu belirlenir.

         Başvuru yapan kişiler talepler doğrultusunda işletmelere yönlendirilir ve işletmeler ile görüşmeleri sağlanır.

İşletme başvuru kabul edilen birey Lise mezunu ise 1,5 yıl civarında İlköğretim mezunu ise 3 yıl civarında işletmelerde 5 gün çalışır,1 gün ise meslek eğitim okuluna gider. Devletin sağlık sigortası güvencesinden yararlanır okul bittiğinde belgesini alır”

banner482
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477