UŞAK OSB`DE REKOR ENERJİ TÜKETİMİ

UŞAK OSB`DE REKOR ENERJİ TÜKETİMİ

UŞAK OSB`DE REKOR ENERJİ TÜKETİMİ
banner471

banner521
Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu başkanı Ali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında Uşak’ta ki fabrikaların işçi bulmakta zorlandıklarını, OSB de bulunan fabrikaların Türkiye’de en ucuz elektrik kullanan şanslı firmalardan olduğunu söyledi. Uşak Organize Sanayi Bölgesinin büyümeye devam ettiğini ve yer sıkıntısı da olmadığını belirten Yıldım:

“Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nde enerji tüketimlerinde meydana gelen artış hepimizi sevindirmiştir. Bilindiği gibi sanayide kullanılan enerji miktarlarının artması, firmalarımızın kapasite kullanım oranlarının arttığının göstergesidir.  Kapasite kullanımındaki artış ise hem Uşak için hem de Türkiye ekonomisi için olumlu bir gelişmedir.

Dünya’da yaşanan krize rağmen böyle bir artış olması olayın başka bir sevindirici boyutudur. Euro Bölgesi Borç krizi nedeni ile hükümetlerin değiştiğine tanık oluyoruz. Alınan önlemlerin işe yaramadığı çözüm üretilemediğini görüyoruz.

Böyle bir ekonomik ortamda kapasitenin artmış olması olumlu bir gelişme olmasına rağmen, daha yapılacak çok iş var. Bundan sonra mevcut kapasiteyi daha da ileriye götürmemiz gerekmektedir. UOSB bu amaç doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir.

 Bu çalışmaların neticesi olarak, elektrik fiyatlarımızda da bir avantaj sağlamış durumdayız. Elektrikte yapılan son zamların sanayicimize yansıtılması noktasında UOSB Yönetim Kurulumuzun çabaları ve çalışmaları ile bir indirim sağladık. Şu an UOSB’ de faaliyet gösteren bir firma elektriği, Uşak’ta faaliyet gösteren bir firmaya göre % 29,96 oranında daha ucuz kullanmaktadır. Bu oran eylül ayında %18,57, ekim ayında ise   % 27,15’ ti. Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim kurulu olarak hem sanayicimizin hem de bölgemizin daha güçlü olmasını sağlama hedefi ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

ULUSLAR ARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ

Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nin, Ekonomi Bakanlığı’nın “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” tebliği kapsamında başvuruda bulunduğu “Dünden Bugüne, UOSB’den Dünya’ya Tekstil” isimli projesi desteklenmeye uygun görülmüştür.

Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nde ev tekstili alanında faaliyet gösteren işletmelere yönelik olarak proje kapsamında eğitimler, yurtdışı pazar araştırma seyahatleri, yurtdışından Türkiye’ye alım heyetlerinin gelmesi ve danışmanlık gibi faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Günümüzün en önemli ticaret kavramı haline gelen “İhracat”ın, hemen hemen bütün sektörler için ulaşılmak istenen önemli bir hedef olduğunun farkında olan UOSB, üyelerinin bu konuda bilinçlenmesi ve dünya pazarından gerekli payı alabilmesi için çalışmalarına devam etmektedir.

Uşak için önemli bir sektör konumunda olan ve iplik, baskı boya, battaniye gibi önemli ürün gruplarını kapsayan ev tekstili sektörünün geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapan UOSB, UŞAK ABİGEM ile birlikte hazırladığı“Dünden Bugüne, UOSB’den Dünya’ya Tekstil” projesi ile özellikle battaniye ve diğer ev tekstili ürünlerinin dünya pazarında daha fazla tanıtılması ve ülke ekonomisine daha çok katkı sağlanmasını hedeflemektedir.

Yaklaşık olarak 2 yıl sürecek olan proje kapsamında öncelikli olarak, projede yer almak isteyen işletmelere yönelik ihracat, pazarlama, kalite, verimlilik gibi konularda eğitimler düzenlenecektir. Bilinçli ve doğru ihracat yapmanın bileşenlerini oluşturan tüm konularda verilen eğitimlerle halihazırda ihracat yapan işletmelerin hitap etikleri pazar sayısını artırmaları, ihracat yapmayan işletmelerin de ihracat yapar hale gelmesi hedeflenmektedir. Eğitimlerin devamında ise katılımcı firmalar tarafından belirlenecek olan yurtdışı pazarlama programları gerçekleştirilecektir.

Proje kapsamında ilk etapta ihtiyaç analizi yapılacak olup, anket çalışmalarına bu hafta içinde başlanacaktır. Anket çalışmasına müteakip belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda eğitimler düzenlenecektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER