UOSB PROJE KAZANMAYA DEVAM EDİYOR

UOSB PROJE KAZANMAYA DEVAM EDİYOR

UOSB PROJE KAZANMAYA DEVAM EDİYOR
banner471

Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nin 28.09.2011 tarihi itibari ile Ekonomi Bakanlığı’nın “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” tebliği kapsamında başvuruda bulunduğu “Dünden Bugüne, UOSB’den Dünya’ya Tekstil” isimli projesi desteklenmeye uygun görüldü. Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nde ev tekstili alanında faaliyet gösteren işletmelere yönelik olarak proje kapsamında eğitimler, yurtdışı pazar araştırma seyahatleri, yurtdışından Türkiye’ye alım heyetlerinin gelmesi ve danışmanlık gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

Konu ile bilgi veren UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım:

“Günümüzün en önemli ticaret kavramı haline gelen “İhracat”ın, hemen hemen bütün sektörler için ulaşılmak istenen önemli bir hedef olduğunun farkında olan UOSB, üyelerinin bu konuda bilinçlenmesi ve dünya pazarından gerekli payı alabilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Uşak için önemli bir sektör konumunda olan ve iplik, baskı boya, battaniye gibi önemli ürün gruplarını kapsayan ev tekstili sektörünün geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapan UOSB, UŞAK ABİGEM ile birlikte hazırladığı “Dünden Bugüne, UOSB’den Dünya’ya Tekstil” projesi ile özellikle battaniye ve diğer ev tekstili ürünlerinin dünya pazarında daha fazla tanıtılması ve ülke ekonomisine daha çok katkı sağlanmasını hedeflemektedir.

Yaklaşık olarak 2 yıl sürecek olan proje kapsamında öncelikli olarak, projede yer almak isteyen işletmelere yönelik ihracat, pazarlama, kalite, verimlilik gibi konularda eğitimler düzenlenecektir. Bilinçli ve doğru ihracat yapmanın bileşenlerini oluşturan tüm konularda verilen eğitimlerle halihazırda ihracat yapan işletmelerin hitap etikleri pazar sayısını artırmaları, ihracat yapmayan işletmelerin de ihracat yapar hale gelmesi hedeflenmektedir. Eğitimlerin devamında ise katılımcı firmalar tarafından belirlenecek olan yurtdışı pazarlama programları gerçekleştirilecektir. Bu programlar sayesinde önceden belirlenmiş yurtdışında yerleşik alıcılar ile birebire görüşülerek Uşak Ev Tekstili ürünlerinin pazarlanması sağlanacaktır. Yine proje kapsamında yurtdışından alım heyetleri davet edilecek ve dileyen firma ihracat konusunda bireysel olarak ihracat danışmanlığı desteği alabilecektir. Yapılacak olan tüm bu çalışmaların maliyetinin % 75’i Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanacaktır.

Proje başvurusu 16 katılımcı ile yapılmış olup, Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ev tekstili sektöründeki (battaniye, iplik, baskı boya vb.) işletmelerden projede yer almak isteyenlerin UOSB’den Recep GÜNDÜZ ile temasa geçmesi gerekmektedir” dedi.  

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER