UŞAK ÜNİVERSİTESİNİN YENİ REKTÖRÜ EKREM SAVAŞ OLDU

 Uşak Üniversitesi Rektörlüğüne, Prof. Dr. Ekrem Savaş atandı. 

UŞAK ÜNİVERSİTESİNİN YENİ REKTÖRÜ EKREM SAVAŞ OLDU
banner425

 Cumhurbaşkanı Uşak Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof Dr. Ekrem SAVAŞ’a atayarak  Uşak’taki rektörlük savaşına son verdi. Son zamanlarda Uşak’taki gündem Uşak Üniversitesi rektörünün kim olacağıydı. Rektör Çelik’in tutukluluk süresinin altı ayı geçmesiyle rektörlüğü düşmüştü. Bunun akabinde  YÖK rektör atamak için müracaatları almış Cumhurbaşkanlığına teklifini yapmıştı. Ne var ki uzun süre rektör atanmamış ve Uşak kamuoyunda bu ciddi bir merak uyandırmıştı.  Bu süreçte Uşak’ta yolsuzluklarla adı gündemden düşmeyen  Uşak Belediyesi Prof.Dr. Sayın DALKIRAN’a ciddi yatırım yapmış, atanması için Ankara’da  çalışmış ve kulis atmıştı. Bugün bu merak son buldu. Yeni üniversite Rektörümüz Prof.Dr. Ekrem Savaş. 
Çok başarılı bir bilim adamı olan Prof.Dr. Ekrem SAVAŞ’ın Uşak Üniversitesinde fitne unsurlarına karşı en isabetli seçim olduğu  işin uzmanlarınca değerlendiriliyor. www.usak.tv olarak  Prof.Dr. Ekrem SAVAŞ’a başarılar diliyoruz. Uşak’ımız için hayırlı olsun.

Prof.Dr. Ekrem SAVAŞ Kimdir?
1955 yılında Uşak ‘ın Ulucak köyünde doğdu. İlköğretimini aynı köyde bitirdi. Orta ve Lise tahsilini sırayla Uşak Merkez Ortaokulunda ve Uşak Lisesinde yaptı. 1980 yılında Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü derece ile bitirdi. 1977–1981 yılları arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında çalıştı. 1983 yılında Yüksek lisans, 1986 yılında ise Doktora ünvanlarını aldı. 1986–1987 yılları arasında Hindistan Hükümetinin Bursuyla Hindistan Utkal Üniversitesi ve Indian Teknoloji Enstitüsünde de toplanabilme teorisi üzerinde çalışmalarda bulundu. 1988 yılında doçent, 1993 yılın da ise profesör oldu. 1992 yılında Royal Society Bursu ile İngiltere’nin Leicester üniversitesinde araştırmalar yapmak için bulundu. 1995–1997 yılları arasında YÖK-DÜNYA BANKASI Milli Eğitimi geliştirme projesinde görev aldı. Ayrıca 1995 yılında YÖK bilim komitesine seçildi. 1997 yılında Dünya Bankası bursu ile Amerika da University of Florida, 2000 yılında ise Nato B bursu ile Indiana Üniversitesinde araştırmalar yaptı. 2003-2004 yıllarında Fulbright bursu kazanarak tekrar İndiana üniversitesine Visiting profesör olarak gitti. 2006 yılında, hem University of North Florida, hem de İndiana Üniversitesinin davetlisi olarak bu Üniversitelerde çalışmalar yaptı. 2010 yılında TÜBİTAK ARDEB Genel Yürütme kurul üyeliğine ve . 2012 yılında ise Türkiye Bilimler Akademisi Asil üyeliğine atandı. Bu gün bir çoklarının profesör olduğu 25 öğrencinin doktora ve Yüksek lisans danışmanlıklarını üstlendi. 190 tanesi SCI tarafından taranan dergilerde olmak üzere toplam 280’nün üzerinde uluslararası bilimsel makalesi ve basılmış 2 kitabı bulunmaktadır. 6 tane uluslararası derginin editörlüğünü ve 100 ye yakın derginin bilimsel hakemliğini yapmaktadır. 25’den fazla uluslararası konferansa konuşma yapmak üzere davetli olarak çağrılmıştır. Ulusal ve uluslararası birçok konferansın düzenleme kurullarında bulunmuştur. 2004 yılında alanında yapmış olduğu çalışmalarından dolayı American Biographical Enstitüsü tarafından Amerikan Şeref madalyası ödülü almıştır. Aynı çalışma için 2004 Yılında yine yılın eğitimcisi ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca, çalışmalarından dolayı başta 2008 yılında İstanbul Ticaret Odasının Teşvik ödülü olmak üzere birçok ödül almıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.
Fırat , Pamukkale ve Yüzüncü Yıl Üniversitelerinde görev yaptı. 2009-2013 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.
Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünde görev yapıyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2017, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner423