UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE REKTÖRLÜK DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE REKTÖRLÜK DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI
banner425

YÖK Başkanlığının teklifi ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle 30 Kasım 2017 tarihinde Uşak Üniversitesi rektörlüğüne asaleten atanan Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Üniversitesi Rektörlük görevini vekâleten yürüten Prof. Dr. Sayın Dalkıran’dan devraldı.
Rektörlük makamında gerçekleşen devir-teslim töreninde konuşan Prof. Dr. Sayın Dalkıran “Zor bir süreçte aldığım Rektörlük görevini bir yıldır sürdürmekte idim. Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri ile Sayın Prof. Dr. Ekrem Savaş üniversitemize asaleten Rektör olarak atanmıştır. Özellikle son 8-9 aydan bu tarafa Üniversitemizde huzur, iç barış ve aidiyet duygusu hakim olmuştur. Ümit ediyorum ki, bu güzel manzara yeni Rektörümüz ile birlikte daha da güzelleşecektir. Yeni Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Savaş’a başarılar diliyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun.”
Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Savaş, Prof. Dr. Sayın Dalkıran’a bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ederek konuşmasında şunları söyledi: 
“Sayın rektör vekilim, üniversitemizin değerli çalışanları, basınımızın değerli elemanları, değerli konuklar hepinize hoş geldiniz diyor, saygı ve sevgi ile selamlıyorum.
Bu gün Uşak Üniversitesi için önemli bir gün. Doğduğum, büyüdüğüm, çocukluğumun geçtiği, her sokağında bir anım olan, çok sevdiğim şehrimde kurulan Uşak Üniversitesi’nin Rektörü olarak atanmamın onur ve mutluluğunu yaşıyorum.
Bu süreçte, bana güvenip, bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a teşekkürlerimi arz eder, en derin saygılarımı sunarım. Hepinizin malumu olduğu üzere, üniversitelerin temel görevlerinden biri bilgi üretmek, inovasyon yapmak, bölgenin ve ülkenin ihtiyacı olan teknolojiyi üretmektir. Bununla beraber, bu teknolojik gelişmelere uyum ve katkı sağlayacak, çağımıza uygun bilgi ve beceri birikimine sahip temel insan gücünü yetiştirmektir.
Bu anlamda, üniversite olarak sorumluluğumuzun farkında olup, Uşak’ın sosyo-ekonomik ve kültürel kalkınmasına ve hatta iş dünyasının gerek duyduğu teknolojik altyapıyı oluşturmada etkin rol oynayacağımızı beyan etmek isterim.  Tüm bunları yaparken başta yerel yönetimler olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşları ile beraber yakın işbirliği içerisinde bulunacağız.
Üniversitemize yüklenmiş olan yeni misyon ve vizyon farklılaşmasını en iyi şekilde yürüterek tüm paydaşlarımız ile çok sıkı bir bağ içerisinde olacağız.
Ayrıca, Uşak Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası bilim dünyasında yerini alması için tüm öğretim üyeleri ile elbirliği içinde daha çok çalışacağız, dünya üniversiteleri ile rekabet gücünü artırabilmek için gerekli olan idari ve akademik tedbirleri alacağız.
15 Temmuz 2016 günü hain Fetö ayaklanması ile başlayan ve daha sonraki süreçlerde değişik senaryolarla karşımıza çıkmış olan iç ve dış mihrakların kirli oyunlarına karşı millet olarak o gün nasıl dik durmuş isek, bundan sonra da Uşak Üniversitesi çalışanları olarak da aynı kararlılıklarla dik durmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyorum.
Son bir yıl içerisinde Uşak Üniversitesi rektörlüğü görevinde bulunan Sayın Prof. Dr. Dalkıran’a huzurlarınızda teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim. Bundan sonraki çalışmalarımızda kendisinin deneyimlerinden istifade edeceğimizi de belirtmek isterim.
Son olarak, Uşak Üniversitesi rektörü olarak, önyargılardan uzak, hiçbir ayrım gözetmeden adalet ve liyakat prensiplerine bağlı, herkesin rektörü olarak görev yapacağımı belirtirim.
Yeni dönemin üniversitemiz çalışanlarına, öğrencilere, Uşak halkına ve tüm Türkiye için hayrlı olmasını diliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Sayın Dalkıran, görevi Prof. Dr. Ekrem Savaş’a devretti. 
Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş Kimdir? 
1955 yılında Uşak’ın Ulucak köyünde doğdu. İlköğretimini aynı köyde bitirdi. Orta ve Lise tahsilini sırayla Uşak Merkez Ortaokulunda ve Uşak Lisesinde yaptı. 1980 yılında Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü derece ile bitirdi. 1977–1981 yılları arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında çalıştı. 1983 yılında Yüksek lisans, 1986 yılında ise Doktora unvanlarını aldı. 1986–1987 yılları arasında Hindistan Hükümetinin Bursuyla Hindistan Utkal Üniversitesi ve Indian Teknoloji Enstitüsünde de toplanabilme teorisi üzerinde çalışmalarda bulundu. 1988 yılında doçent, 1993 yılın da ise profesör oldu. 1992 yılında Royal Society Bursu ile İngiltere’nin Leicester üniversitesinde araştırmalar yapmak için bulundu. 1995–1997 yılları arasında YÖK-DÜNYA BANKASI Milli Eğitimi geliştirme projesinde görev aldı. Ayrıca 1995 yılında YÖK bilim komitesine seçildi. 1997 yılında Dünya Bankası bursu ile Amerika da University of Florida, 2000 yılında ise Nato B bursu ile Indiana Üniversitesinde araştırmalar yaptı. 2003-2004 yıllarında Fulbright bursu kazanarak tekrar İndiana üniversitesine Visiting profesör olarak gitti. 2006 yılında, hem University of North Florida, hem de İndiana Üniversitesinin davetlisi olarak bu Üniversitelerde çalışmalar yaptı. 2010 yılında TÜBİTAK ARDEB Genel Yürütme kurul üyeliğine ve 2012 yılında ise Türkiye Bilimler Akademisi Asil üyeliğine atandı. Bu gün birçoklarının profesör olduğu 25 öğrencinin doktora ve Yüksek lisans danışmanlıklarını üstlendi. 190 tanesi SCI tarafından taranan dergilerde olmak üzere toplam 280’nün üzerinde uluslararası bilimsel makalesi ve basılmış 2 kitabı bulunmaktadır. 6 tane uluslararası derginin editörlüğünü ve 100’e yakın derginin bilimsel hakemliğini yapmaktadır. 25’den fazla uluslararası konferansa konuşma yapmak üzere davetli olarak çağrılmıştır. Ulusal ve uluslararası birçok konferansın düzenleme kurullarında bulunmuştur. 2004 yılında alanında yapmış olduğu çalışmalarından dolayı American Biographical Enstitüsü tarafından Amerikan Şeref madalyası ödülü almıştır. Aynı çalışma için 2004 Yılında yine yılın eğitimcisi ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca, çalışmalarından dolayı başta 2008 yılında İstanbul Ticaret Odasının Teşvik ödülü olmak üzere birçok ödül almıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. 30 Kasım 2017 tarihi itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Uşak Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner437

banner423