DİYABAKIRDA 13 ŞEHİT 7 YARALI

DİYABAKIRDA 13 ŞEHİT 7 YARALI

DİYABAKIRDA 13 ŞEHİT 7 YARALI
banner475
banner471

KK’lı teröristlerin ikisi asker üç kişiyi kaçırmasından sonra bölgede operasyonlar yoğunlaşmıştı.
Son olarak Hazro’da jandarma karakoluna roketli saldırıdan sonra teröristlerin peşine düşülmüştü.
Çatışma Bayrampaşa beldesi ile Kurt ilçesi arasındaki dağlık bölgede çıktı ve saatler sürdü.
Çatışmadan sonra bölgede orman yangını da çıktı...
Çatışma haberi üzerine Başbakan Erdoğan İstanbul ziyaretini iptal etti ve Başbakanlık’ta Genelkurmay Başkanı Koşaner ve MİT Müsteşarı Fidan ile tolantıya girdi.

BDP’nin yemin krizinin aşılması için Ankara’da görüşmeler yapılırken, İmralı’da Öcalan’dan barışçı mesajlar gelirken bugün Diyarbakır’dan gelen haber Türkiye’nin yüreğini yaktı.

Bölgede askeri hareketlilik geçtiğimiz hafta ikisi asker üç kişinin kaçırılmasından sonra başladı. Yoğun bir operasyon ve takibin olduğu bölgede sıcak çatışma bugün yaşandı.

Diyarbakır’ın Silvan ve Kulp ilçeleri arasında bugün öğle saatlerinde arama yapan askerler pusuya düşürüldü; 3’ü uzman erbaş, 10’u er olmak üzere 13 asker şehit oldu. 2’si ağır 7 askerin yaralandığı çatışmada 5 PKK’lı terörist ölü ele geçirildi.

Geçen cumartesi günü kaçırılan 2 asker ve 1 sağlık görevlisinin kurtarılması için başlatılan operasyon kapsamında, Silvan İlçesi’nin Dolapdere ve Kulp İlçesi’nin Küplü köyleri arasında arama tarama faaliyetinde bulunan Silvan Komando Taburu timleri pusuya düşürüldü. Askerlerin öğle yemeği için mola verdikleri sırada birkaç noktadan saldırıya geçen kalabalık terörist grubunun ağır silahlarla açtığı ilk ateşle 3 uzman erbaş ve 10 er şehit düştü. 2’si ağır 7 asker de yaralandı.

Timde bulunan askerlerin karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 5 terörist ölü ele geçirildi.

Teröristler yangın çıkararak kaçmaya çalışırken, bölgeye Diyarbakır başta olmak çevreden takviye birlikler gönderilerek büyük bir operasyon başlatıldı. Helikopterlerin hava desteği verdiği operasyon devam ediyor.

Teröristlerin saldırısında yaralanan 7 asker, helikopterle Diyarbakır Asker Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Aynı bölgede geçen cumartese gecesi Diyarbakır- Bingöl Karayolu’nu kesen teröristler, astsubay Abdullah Söpçeler, uzman çavuş Zihni Koç ve sağlık teknisyeni Aytekin Turhan Uz silah zoruyla kaçırmıştı. PKK’nın 1978 yılında kurulduğu Fis Ovası’nda meydana gelen bu olayda kaçırılan 3 görevliyi kurtarmak için bölgede başlatılan operasyonlar da devam ediyor.

Diyarbakır Valisi çatışmanın öğleden sonra çıktığını ve Jandarma Tugayı’nın bölgede arazi araması yaptığını açıkladı.

Ancak 13 askerin şehit edilip 7 askerin yaralanması, çevrede PKK’nın büyük bir pusu için hazırlık yaptığını gösteriyor.

. BAŞBAKANLIK’TA GÜVENLİK TOPLANTISI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Erdoğan, haberin hemen ardından İstanbulprogramını iptal etti.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin acil koduyla Başbakanlığa cağrıldı.

KAYNAK: MİLLİYET.COM.TR

banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER